Este alegerea mea…Pentru că mă încred în Dumnezeu (desen animat ortodox) - un frumos desen animat despre ceea ce ne lipsește multora din noi - încrederea în ajutorul și mila Domnului.

Este alegerea mea…Pentru că mă încred în Dumnezeu (desen animat ortodox) - un frumos desen animat despre ceea ce ne lipsește multora din noi - încrederea în ajutorul și mila Domnului.

Trăia odată un monah insuflat de Dumnezeu, ale cărui haine tămăduiau mulţi bolnavi numai prin atingerea de ele; de aceea, monahul acesta era în mare cinste printre cei bolnavi, iar printre fraţii săi producea mare uimire şi nedumerire din cauza faptului că ei nu vedeau la el nevoinţe ascetice deosebite; ducea în mănăstire o viaţă […]

Eram un grup de vreo şase-şapte prieteni – pe atunci, toţi necăsătoriţi – şi şedeam, într-o seară, sub un molid, ascultându-l pe Părintele: – Să nu vă chinuie problema alegerii între căsătorie şi celibat. Uneori fiind zile când simţiţi dorinţe sufleteşti şi trupeşti pentru căsătorie, iar alteori aceste dorinţe scad în intensitate fiindcă simţiţi dorinţe […]