Este alegerea mea…Pentru că mă încred în Dumnezeu (desen animat ortodox) - un frumos desen animat despre ceea ce ne lipsește multora din noi - încrederea în ajutorul și mila Domnului.

Este alegerea mea…Pentru că mă încred în Dumnezeu (desen animat ortodox) - un frumos desen animat despre ceea ce ne lipsește multora din noi - încrederea în ajutorul și mila Domnului.

O femeie îmbrăcată sărăcăcios, cu o privire de om învins, a intrat într-o zi într-o băcănie. S-a apropiat de stăpânul magazinului într-un mod foarte umil și l-a întrebat dacă nu ar putea să-i dea și ei pe datorie câteva alimente. I-a explicat cu glas ușor că soțul ei este foarte bolnav, că nu poate munci, […]

Săptămâna care urmează imediat după praznicul Sfintelor Paşti este cunoscută în rânduiala noastră bisericească drept Săptămâna Luminată. Ea se numeşte aşa pentru că în vechime, la praznicul Învierii, catehumenii, care îmbrăţişaseră noua învăţătură creştină şi care se pregătiseră în mod deosebit în vremea Postului Mare, primeau Taina Sfântului Botez. În săptămâna care urma acestei duminici, […]