Este alegerea mea…Pentru că mă încred în Dumnezeu (desen animat ortodox) - un frumos desen animat despre ceea ce ne lipsește multora din noi - încrederea în ajutorul și mila Domnului.

Este alegerea mea…Pentru că mă încred în Dumnezeu (desen animat ortodox) - un frumos desen animat despre ceea ce ne lipsește multora din noi - încrederea în ajutorul și mila Domnului.

Toţi oamenii vor să aibă pacea, dar nu ştiu cum să ajungă la ea. Paisie cel Mare s-a mâniat şi l-a rugat pe Domnul să-l izbăvească de mânie. Domnul i S-a arătat şi i-a zis: „Paisie, dacă nu vrei să te mânii, nu dori nimic, nu judeca pe nimeni, nu urî pe nimeni, şi nu […]

Există numeroase superstiţii legate de Taina Sfintei Cununii. Una dintre acestea este cea legată de „interzicerea” căsătoriei în luna mai (atât ca act civil, cât şi religios), lună calendaristică considerată „nepotrivită” pentru întemeierea familiei. Cum s-a ajuns la acest obicei? Întâi s-a plecat de la faptul că luna mai este foarte schimbătoare, când cu zile […]