Actualitate

Episcopul Ioan: Creștinii care aud duminica clopotele Bisericii dar nu se ridică din paturile lor se aseamănă slăbănogului

1739

În Duminica a IV-a după Învierea Domnului (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în curtea Catedralei Episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

Cuvântul de învățătură, rostit de către Preasfinția Sa a evidenţiat vindecarea minunată a slăbănogului de la scăldătoarea Vitezda.

Acesta după ce s-a făcut sănătos, nu s-a dus la casa sa, ci la casa lui Dumnezeu, la templul din Ierusalim. Acest fapt ne arată că drumul răsplătirii, al recunoștinței trece prin Biserică, care este casa Domnului. Creștinii care aud duminica clopotele Bisericii, dar nu se ridică din paturile lor, se aseamănă acestui slăbănog; însă cei care se ridică din starea de amorțeală duhovnicească și vin la casa lui Dumnezeu, primesc vindecare trupească și sufletească de Hristos Domnul, a explicat Preasfinția Sa.

La ectenia întreită au fost rostite cereri speciale, pentru încetarea bolii molipsitoare.

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
239

Nu suntem îndreptăţiţi a nu cunoaşte ceea ce ne dă Dumnezeu

Dumnezeu totuşi vine. „Cine eşti, omule? Oricine ai fi, oricâte păcate ai fi făcut, Eu te voi ierta, te voi sfinţi, te voi face dumnezeu, te voi face ceea ce sunt Eu”. Asta vrea să spună Hristos prin întruparea Sa, prin faptul că S-a făcut Om şi că S-a răstignit pentru om. „Ce problemă aveţi? […]