Actualitate

Episcopul Ioan: Creștinii care aud duminica clopotele Bisericii dar nu se ridică din paturile lor se aseamănă slăbănogului

1734

În Duminica a IV-a după Învierea Domnului (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în curtea Catedralei Episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

Cuvântul de învățătură, rostit de către Preasfinția Sa a evidenţiat vindecarea minunată a slăbănogului de la scăldătoarea Vitezda.

Acesta după ce s-a făcut sănătos, nu s-a dus la casa sa, ci la casa lui Dumnezeu, la templul din Ierusalim. Acest fapt ne arată că drumul răsplătirii, al recunoștinței trece prin Biserică, care este casa Domnului. Creștinii care aud duminica clopotele Bisericii, dar nu se ridică din paturile lor, se aseamănă acestui slăbănog; însă cei care se ridică din starea de amorțeală duhovnicească și vin la casa lui Dumnezeu, primesc vindecare trupească și sufletească de Hristos Domnul, a explicat Preasfinția Sa.

La ectenia întreită au fost rostite cereri speciale, pentru încetarea bolii molipsitoare.

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
2101

Trei viețuitoare ale Mănăstirii Călărășeuca au primit chipul îngeresc

Trei viețuitoare ale Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului”, Călărășeuca, au primit în miercurea săptămînii a 5-a a Postului Mare, chipul îngeresc. Tunderea în monahism a fost săvîrșită de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. În urma depunerii voturilor monahale de ascultare desăvîrșită, sărăcie de bună voie și feciorie, precum și a tunderii părului capului – ca semn […]