Actualitate

Episcopul Ioan al Sorocii: Să propăşim în cele duhovniceşti, ca astfel să răsară în noi lumina cre­dinţei

505

În Duminica a VI-a după Paști (a orbului din naștere) Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

După pericopa evanghelică Vlădica Ioan a rostit cuvântul de învățătură, în care a vorbit despre grija pe care trebuie să o avem față de semenii noștri aflați în suferință, subliniind faptul că aceste persoane au nevoie de noi, de dragostea noastră care să-i mângâie și de ochii noștri care să-i călăuzească.

„Să propăşim în cele duhovniceşti, ca astfel să răsară în noi lumina cre­dinţei, a închinării şi a dragostei, pentru a face ca întunericul, orbirea sufle­tească, fariseismul, ura, pizma şi zavistia să piară, şi cu cinste să stăpînească : pacea, cugetul curat, mila, credincioşia şi viaţa fără de gîlceavă. Şi cu aceste gânduri sincere şi cuvioase să ne apropiem de Hristos şi să-I strigăm :

Doamne Iisuse Hristoase, cu preacurata Ta atingere, fă ca ochii noştri sufleteşti să se lumineze şi fii ai zilei arată-ne pe noi. Amin!”

Dupa încheierea Sfintei Liturghii, a avut loc un Te-Deum de mulțumire, după care enoriașii au fost binecuvântați de Preasfinția Sa și au mers în pace, împrospătați duhovnicește către casele lor.

sursa http://ioanmosnegutu.info


Articole Asemănătoare
386

Slujire arhierească în sîmbăta a treia a Postului Mare la Soroca

În sîmbăta a treia a Postului Mare, dedicată pomenirii tuturor celor din veac adormiți, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfîntului Ioan Gură de Aur în catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. Și în această binecuvîntată zi a Păresimilor, creștinii prezenți la slujbă s-au spovedit […]

Articole postate de același autor
864

Primăvara

Pe aripi de păsări, venind, primăvara Cuprinde în brațe pământul și zarea, Sărută țărâna cu dorul fierbinte, Și-aprinde-n semințe iubiri cu suflarea…   A iernii pecete topește și-o scoate, Cu verde năframă îmbracă ogoare… Cu zâmbet de înger se-alintă pe fețe, Când trilul de păsări înalță cântare…   La sânu-i cel rodnic se-nghesuie pomii, Grăbindu-i […]