Actualitate

Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie

692

Mulţime de oameni se întreabă: De ce ne-a zidit Dumnezeu ca să suferim în lumea aceasta felurite boli, scârbe, nenorociri, neplăceri și neizbândiri, de patimi în lăuntrul nostru, din pricina oamenilor răi în afară, de pizma semenilor, de ura vrăjmașilor?

Înainte de toate, trebuie să ne fie limpede un lucru: Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie. Unde îl vedem noi mai întâi pe om? În Rai! După mărturia Sfintei Scripturi, mai cu seamă a Noului Legământ, omul este menit pentru Rai, și nu pentru iad. Faptul că mulți pier nu înseamnă că așa au fost vrerile lui Dumnezeu pentru om. Nu! „Dumnezeu dragoste este” (I Ioan 4, 8).

Din Arhimandrit Serafim Alexiev, Viaţa duhovnicească a creştinului ortodox, Editura Predania, Bucureşti, 2010, p. 217


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
406

Zece învăţături despre taina rugăciunii ale părintelui Arsenie Boca

1. „Cine se roagă lui Dumnezeu de dimineaţă, cu o cuvenită luare aminte, e mai fericit şi mai liniştit tot restul zilei aceleia. Mintea se ocupă toată ziua cu ceea ce o preocupă de dimineaţă, ca o piatră de moară, care macină în restul zilei grâu sau neghină.” 2. „Fără milostenie însăşi rugăciunea e fără […]

Articole postate de același autor
41

În Duminica Sfintei Cruci, credincioșii soroceni s-au rugat în aer liber împreună cu Episcopul Ioan

În Duminica a treia din Postul Mare dedicată Sfintei Cruci, 22 martie 2020, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în curtea Catedralei Episcopale din orașul Soroca. Servicul divin a fost oficiat după rânduială preoțească (по иерейскому чинну). La predică, Episcopul Sorocii a […]