Actualitate

Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie

688

Mulţime de oameni se întreabă: De ce ne-a zidit Dumnezeu ca să suferim în lumea aceasta felurite boli, scârbe, nenorociri, neplăceri și neizbândiri, de patimi în lăuntrul nostru, din pricina oamenilor răi în afară, de pizma semenilor, de ura vrăjmașilor?

Înainte de toate, trebuie să ne fie limpede un lucru: Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie. Unde îl vedem noi mai întâi pe om? În Rai! După mărturia Sfintei Scripturi, mai cu seamă a Noului Legământ, omul este menit pentru Rai, și nu pentru iad. Faptul că mulți pier nu înseamnă că așa au fost vrerile lui Dumnezeu pentru om. Nu! „Dumnezeu dragoste este” (I Ioan 4, 8).

Din Arhimandrit Serafim Alexiev, Viaţa duhovnicească a creştinului ortodox, Editura Predania, Bucureşti, 2010, p. 217


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
85

Cum știm care este planul lui Dumnezeu cu noi?

Părinte, spuneați să nu fugim de planul lui Dumnezeu. Dar cum știm care este planul lui Dumnezeu cu noi? E un cântec folk pe care-l cântă, cred, Poesis și care spune că doar dacă ești orb vezi lumea bine. Încercați să nu credeți că totul se face grafic, ca să identificăm planul lui Dumnezeu dreapta […]

Articole postate de același autor
3847

Patriarhul Chiril: Ortodoxia conferă o viziune optimistă asupra lumii

„Experiența trairii cu Dumnezeu, cu Hristos, confera fiecarei persoane o mare putere” – a spus Sanctitatea Sa Patriarhul Kirill al Rusiei, într-un comentariu facut dupa o Priveghere de toată noaptea, din aceste zile, oficiata in Mănăstirea Sretensky a Moscovei. „De fapt”, a continuat Primatul, „mărturisirea martirilor, a oamenilor induhovniciti, este dovada acestei forțe interioare”. „Fiindca […]