Actualitate

Duminica a IV-a după Cincizecime la Catedrala mitropolitană din Chișinău

2656

În duminica a IV-a după Cincizecime, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul IOAN, episcop de Soroca, vicar mitropolitan, a oficiat Sfînta Liturghie la catedrala "Nașterea Domnului" din capitală, la care au participat clerul și numeroși creștini. După citirea pericopei evanghelice, episcopul a adresat un cuvînt de învățătură către toți cei prezenți la Cina Domnului.

Duminica de azi a fost una marcantă pentru tînărul Daniel BURUIANĂ, student al anului III la Academia de Teologie Ortodoxă din Chișinău, care prin binecuvîntarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, a fost hirotonit în treapta de diacon, urîndu-i-se să desfășoare o slujire cu abnegație Bisericii lui Hristos.

După Rugăciunea Domnească, mulți dintre enoriașii veniți în casa Domnului au primit Sfînta Euharistie, lăudînd și binecuvîntînd pe Dumnezeu.


Articole Asemănătoare
2667

Tedeum pentru absolvenţi ai Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun”

O nouă promoţie de absolvenţi ai Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun”, printre care şapte fete, a primit astăzi diplomele de licenţă şi gradul primar de „locotenent”, în cadrul unei festivităţi care a început cu un Tedeum la Catedrala Mitropolitană „Naşterea Domnului” din Capitală. Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, preoții capelani avându-l în […]

Articole postate de același autor
1586

Folosește vremea. De ce mâine?!

Folosește vremea. De ce mâine?! Așa au pierdut dragostea veșniciei multe suflete care amânau și credeau că le este îngăduit orice. Și credeau că moartea nu-i paște și pe dânșii și așa cum spune Sfântul Grigore: „Osânditul moare în toată clipa, fără de a fi mort însă vreodată, dat flăcărilor răzbunatoare pururea va tot muri”. […]