Actualitate

Delegația condusă de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, s-a deplasat spre Ierusalim

260

În această dimineață, Delegația condusă de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, s-a deplasat spre Ierusalim pentru a aduce Focul Haric în Republica Moldova.

În câteva zile de aflare în Israel, Întâistătătorul urmează să viziteze câteva locuri sfinte, după care, va avea o întâlnire cu Preafericitul Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului.

În continuarea pelerinajului, Vlădica Vladimir va participa la săvârșirea Prohodului Domnului, iar în Sâmbăta Paștelui va fi prezent la procesiunea de preluare a Focului Haric.

Reamintim că Sfinţenia va fi adusă la Chişinău, în scuarul Catedralei Mitropolitane, în seara zilei de sâmbătă, 15 aprilie a.c., între orele 19.00 şi 20.00, de unde va fi împărţită preoţilor şi credincioşilor.

 


Articole postate de același autor
86

O seară de suflet la mănăstirea Curchi pentru copiii din centrele de plasament

În seara zilei de 24 octombrie 2017 un grup de 25 de copii de la Centrul pentru Copilarie, Adolescenta si Familie și Casa comunitară pentru copii în situaţie de risc au beneficiat de un pelerinaj la mănăstirea  Curchi. Pelerinajul a fost organizat de către Biserica ”Întâmpinarea Domnului” din incinta USM și Direcția Municipală pentru Protecția Drepturilor Copilului. Beneficiarii centrelor au fost însoți […]