Actualitate

De ce unii oameni au multe patimi, iar alții puițne

567

Cei care lucrează cele duhovniceşti au mai puţine patimi, iar cei care slujesc diavolului sunt pătimaşi. Patimile sunt legate între ele, ca într-un lanţ.

Dacă omului îi place să mănânce- dacă este lacom-, el are şi alte patimi: gânduri desfrânate, iritare, gelozie, supărare… multe patimi vin după una mică. Ţineţi minte: toate se întrepătrund în viaţa duhovnicească!

Iar când omul începe să-I slujească Domnului, lucrând vreo virtute, de aceasta se alipesc şi altele. Şi atunci toate merg altfel în viaţa omului: nu mai are necazuri iar sufletul îi este liniştit. Cei mândri însă, cei încăpăţânaţi şi neascultători îşi asumă o responsabilitate foarte mare. Ei pătimesc aici, dar şi în viaţa de apoi vor avea de suferit muncile iadului, focul cel veşnic.

Indrumar creştin pentru vremurile de azi. Convorbiri cu Părintele Ambrozie. vol. 1, Editura Sophia, Bucuresti, 2008, p. 35


Articole Asemănătoare
103

Cum să ne rugăm lui Dumnezeu atunci când avem necazuri?

Cum să ne rugăm lui Dumnezeu atunci când avem necazuri sau când întâmpinăm greutăţi? – Păi, cum să te rogi?! Te rogi cum se roagă omul ca să scape de necazuri. Părintele Arsenie zicea că omul se roagă de Dumnezeu să-l scape de necazuri, şi Dumnezeu se roagă de om să se ferească de păcate. […]

Articole postate de același autor
251

În duminica de dinaintea înălţării Sfintei Cruci Preasfinţitul Episcop PETRU, a Liturghisit în Catedrala Episcopală din municipiul Ungheni

22 septembrie 2019, În Duminica de dinaintea Înălţării Sfintei Cruci, Presfințitul PETRU, Episcop de Ungheniși Nisporeni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni. În cadrul Sfintei Liturghii după citirea pericopei evanghelice,cu binecuvîntarea Ierarhului, clericul Catedralei, Protoiereul Nicolae BOIAN, a explicat ideia evangheliei de astăzi: “Iubiţi credincioşi, Dacă citim cu atenţie Sfînta Scriptură, învăţăturile […]