Actualitate

Dacă nu te poți îndrepta nicidecum, ce să faci?

7

Trebuie să te judeci, zicând: „Doamne, vreau, dar nu pot. Ajută-mă!”. Nu uitați să-L rugați pe Domnul, căci scris este: „Cereți și vi se va da, căutați și veți afla, bateți și vi se va deschide!”.

De câte ori n-am cerut în viață ceva de la Domnul, de câte ori n-am plâns pentru ceva! Domnul nu a uitat nimic; noi am uitat ce am cerut, dar El ține minte totul. Domnului nu-i pare rău de nimic pentr noi. Ar purea să ne împresoare cu bogății, dar nu acesta este scopul vieții noastre, ci deschiderea sufletului către bine, curăție și sfințenie. Domnul așteaptă să fim curați, iar când vom fi așa, atunci va umple sufletul nostru de har, ne va da pace și bucurie.

Aceasta este bogăția de care are nevoie omul și cu ea putem deschide calea către Împărăția cerurilor.

Din Ambrozie Iurasov – Îndrumar creştin pentru vremurile de azi, vol. 1, Editura Sophia, Bucureşti, 2008, p. 94-95


Articole Asemănătoare
148

Să vă rugaţi mai mult pentru ceilalţi decât pentru voi

Când avem vreo problemă oarecare, noi sau altcineva, să cerem şi de la alţii rugăciune şi să-L rugăm toţi pe Dumnezeu cu credinţă şi iubire. Să fiţi încredinţaţi că lui Dumnezeu Îi sunt bineplăcute aceste rugăciuni şi intervine, făcând minuni. Asta n-am înţeles-o noi bine. Am luat-o aşa, simplu, şi zicem: „Fă o rugăciune pentru […]

Articole postate de același autor
153

Dumnezeu nu are trebuinţă de virtutea noastră

Amintiţi-vă de Prorocul Elisei. A luat cojocul şi a lovit apele râului, dar nu le-a despărţit în două, precum făcuse Prorocul Ilie, căci tot ceea ce făcea, făcea fără smerenie, din egoism. Apoi, când s-a smerit şi a văzut că singur nu poate face nimic, a cerut cu smerenie ajutorul Bătrânului său, Prorocul Ilie, şi […]