Actualitate

,,Cum să înțelegem și să fim gata de Judecata de apoi’’. Discuție cu Protoiereul Nicolae Ciobanu

2784

Ne aflăm în perioada premergătoare Postului Mare, astfel invitatul zilei de miercuri, 02 martie, Protoiereul mitrofor Nicolae Ciobanu, paroh al bisericii ,,Minunea Sf. Arh. Mihail și Gavriil’’ din s. Cruglic, r. Criuleni, a vorbit tinerilor despre ,,Cum sa înțelegem și să fim gata de Judecata de apoi”.

Având drept suport citatul biblic, părintele a abordat aspecte relevante referitoare la subiect. S-a amintit despre fapta bună și dragostea pe care le așteaptă Mântuitorul de la noi, despre felul în care vor fi judecați oamenii, despre ziua și ceasul neștiut al celei de-a doua veniri a lui Hristos, despre milostenia pe care o putem face oferind din timpul nostru, dăruind o mângâiere, un sfat, o vorbă bună. Iar întrebările celor prezenți și-au găsit răspuns în cadrul discuției.

De asemenea, la această seară duhovnicească a fost prezent un reprezentant al Asociației ,,Salvează o viață’’, care a lansat un apel pentru ajutorarea copiilor afectați de diferite maladii. Mai multe detalii la acest subiect, precum și modalitatea de a contribui la salvarea vieților aflate în dificultate puteți găsi pe www.savelife.md.

La discuție au particpat numeroși tineri, care tind spre o viață mai aproape de Dumnezeu și își propun să promoveze adevăratele valori creștine în societate.

Câteva gânduri ale părintelui Nicolae la finalul conferinţei

Articole Asemănătoare
30

Slujitorii răi voi pierde împărăţia lui Dumnezeu – Duminica a 13-a după Rusalii la Biserica Întâmpinarea Domnului (USM)

Biserica Ortodoxă se află astăzi, 18 septemrie, în Duminica a XIII-a după Rusalii, cea a lucrătorilor celor răi. La Sfânta Liturghie, în bisericile ortodoxe s-a citit fragmentul evanghelic de la Sf. Ev. Matei (21, 33-42). La Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM, slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi […]

Articole postate de același autor
234

„Feciorașule, cum de-ai rămas în viață?” – ocrotirea minunată a Sfântului Nicolae

Demult, o bătrânică evlavioasă îngrijea un copil. Când părinții lui plecau la serviciu, ea deschidea un geamantan, pe capacul căruia era lipită icoana Sfântului Nicolae și se ruga. Copilul, jucându-se, vedea toate acestea. După ce termina rugăciunea, bătrânica ascundea geamantanul. Într-o zi după serviciu, părinții erau ocupați cu menajul. Geamurile de la balcon erau deshise. […]