Actualitate

Cum ne alimentăm în Postul Mare

19607

Conform trediției stabilite cu timpul de Biserică în primele 2 zile din Postul Mare, pentru cei ce pot, nu se mănîncă de loc, iar pentru cei mai slabi, seara puțină păine și apă.

În I săptămînă –  seara după canon se consumă pîine, fructe, legume uscate.

În Săptămîna Patimilor –  se mănîncă mîncăruri uscate seara.

În Vinerea Patimilor – cine poate, nimic.

În tot restul Postului Mare – de luni pînă vineri, o singură dată pe zi (seara) se consumă pîine și legume fierte fără ulei.

Sîmbătă și duminica – de 2 ori pe zi, pîine, legume, ulei și vin.

  1. Aflarea capului Sf. Ioan Botezătorul;
  2. Sf. 40 de Mucenici;
  3. Sf.Mare Mucenic Gheorghe;
  4. Joia Canonului Mare (Săptămîna a 5-a);
  5. Înaine și după sărbătoarea Bunei Vestiri;
  6. Joia Mare
  7. Sîmbăta Mare

La toate aceste sărbători se dezleagă la ulei și vin în orice zi n-ar cădea.

Însă fiecare să postească după putință cu acordul si binecuvîntarea părintelui duhovnic.

Sursa: ”Tipic Bisericesc”, alcătuit de Arhim. Ermogen (Adam),pag. 48-49

via ortodoxia.md

 


Articole Asemănătoare
9609

Postul nu ucide omul, ci răul din el

Unii au impresia că Biserica, prin tot ce propagă, inclusiv prin post, vine cu un mesaj inuman. Nu e voie să mănânci, e interzis să te distrezi ș.a.m.d., în schimb urmează să plângi, să îngenunchezi, să dormi mai puțin, să lucrezi mai mult, să jertfești…, ceea ce pentru ei sunt lucruri incompatibile cu viața adevărată. […]

Articole postate de același autor
11315

Moaştele Sfinţilor Închisorilor şi icoanele părintelui Iustin Pârvu, filmate izvorând mir (Video)

   Ieri, 19 martie, la Conferinţa Sfinţilor Închisorilor, a izvorât din nou mir de la moaştele martirilor din închisorile comuniste, dar şi de la icoanele părintelui Iustin Pârvu. Sfinţii Închisorilor au dat mărturia sfinţeniei lor şi anul acesta la Iaşi, la binecunoscuta conferinţă ţinută mereu în data de 19 martie.  Unul dintre părinţii care au […]