Actualitate

Convorbiri duhovniceşti cu învăţăceii LT „Ştefan cel Mare” din or. Drochia

468

La iniţiativa protopopiatului Drochia, în Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare” din centrul raional a avut loc o întâlnire duhovnicească cu elevii claselor liceale.

Genericul a fost „Normalul anormal din societatea de astăzi” şi a fost invitat părintele profesor Octavian Moşin, preşedintele Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi.

Cu un mesaj de salut către cei prezenţi au venit preoţii Elisei Vuluţă şi Andrei Perju, implicaţi în predarea disciplinei opţionale Religie în instituţiile din oraş.

Părintele Octavian Moşin s-a referit la principalele pericole ale tinerilor de astăzi şi a venit cu sfaturi practice privind îmbunătăţirea vieţii duhovniceşti.

Părintele protopop Pavel Vuluţă a împărtăşit tinerilor impresii în urma revenirii din pelerinajul la locurile sfinte din Ierusalim şi s-a axat pe minunile legate de aceste locuri biblice.

La final, slujitorii au discutat cu pedagogii şi elevii, planificând şi alte întâlniri de suflet cu aceştia.

Cei prezenţi au primit o carte cu gânduri creştine pentru tinerii de astăzi şi iconiţe aduse din Ţara Sfântă.

 


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
1471

În Duminica a IV-a dupa Paşti, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit în scuarul Catedralei Mitropolitane

În Duminica a IV-a după Învierea Domnului (a Vindecării slăbănogului de la Vitezda), enoriaşii Catedralei Mitropolitane au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, în scuarul Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău. Alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au liturghisit: Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei Moldovei și sluijtorii sfântului lăcaș. Din […]