Actualitate

Convorbiri duhovniceşti cu învăţăceii LT „Ştefan cel Mare” din or. Drochia

469

La iniţiativa protopopiatului Drochia, în Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare” din centrul raional a avut loc o întâlnire duhovnicească cu elevii claselor liceale.

Genericul a fost „Normalul anormal din societatea de astăzi” şi a fost invitat părintele profesor Octavian Moşin, preşedintele Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi.

Cu un mesaj de salut către cei prezenţi au venit preoţii Elisei Vuluţă şi Andrei Perju, implicaţi în predarea disciplinei opţionale Religie în instituţiile din oraş.

Părintele Octavian Moşin s-a referit la principalele pericole ale tinerilor de astăzi şi a venit cu sfaturi practice privind îmbunătăţirea vieţii duhovniceşti.

Părintele protopop Pavel Vuluţă a împărtăşit tinerilor impresii în urma revenirii din pelerinajul la locurile sfinte din Ierusalim şi s-a axat pe minunile legate de aceste locuri biblice.

La final, slujitorii au discutat cu pedagogii şi elevii, planificând şi alte întâlniri de suflet cu aceştia.

Cei prezenţi au primit o carte cu gânduri creştine pentru tinerii de astăzi şi iconiţe aduse din Ţara Sfântă.

 


Articole Asemănătoare
5

Duminica Vameşului şi a Fariseului la biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM

Biserica Ortodoxă se află astăzi, 21 februarie 2016, în Duminica Vameşului şi a Fariseului. În această primă duminică din Perioada Triodului, la biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de părintele paroh Octavian Moșin. În această Duminică, în toate bisericile s-a citit la Sfânta Liturghie Pericopa Evanghelică de la Sfântul Evanghelist Luca, […]

Articole postate de același autor
210

Smerenia coboară în iad şi înalţă până la Cer, iar mândria înalţă până la Cer şi prăvăleşte în iad

Trebuie să înţelegem că nimeni nu ne spune atât adevărul, cât cei care ne osândesc. Domnul Atotştiutorul cunoaşte că, deși toţi oamenii îmi laudă şi îmi fericesc faptele, în realitate sunt vrednice de osândă şi de dispreţ. Dacă-mi spun: „Acest rău l-ai făcut!”, eu voi spune „dar oare n-am făcut niciun bine?”. Pentru că nimeni […]