Actualitate

Ce-ai făcut duminică să nu mai faci niciodată!

239

 

Un frate s-a întors odată de la biserică, a intrat în casă și și-a văzut soția și copiii care nu fuseseră la biserică. „Ia uite, e duminică și ei nu s-au dus la biserică să ia binecuvântare!! ce să le mai spun?”, și-a zis în sinea lui, și s-a întristat foarte mult. După câteva zile, s-a întâlnit cu părintele Porfirie, dar nu i-a pomenit nimic despre acestea, ci doar i-a zis de niște păcate de-ale sale. Atunci, Bătrânul a rostit:

-Bine ai făcut că mi-ai spus toate astea, dar ce-ai făcut duminică să nu mai faci niciodată! Nu te mai supăra, nici nu te mai mânia că ai tăi n-au fost la biserică. Când intri pe ușă cu binecuvântarea pe care ai luat-o, să-ți spui: „Doamne, Iisuse, miluiește-mă!”. În felul acesta, te vei liniști. Altminteri, din cauza supărării, ți se strâng intestinele și te doare burta, nu-i așa?

-Ba da, așa-i, a răspuns fratele, și și-a cerut iertare.

Din Părintele Porfirie, Antologie de sfaturi şi îndrumări, Editura Bunavestire, Bacău


Articole Asemănătoare
86

De ce atâta lume nu ţine post?

De ce atâta lume nu ţine post ?, vă întrebaţi. Fiindcă nu cunoaşte roadele postului. Instituţiile sanitare din ţara noastră ar trebui să prescrie postul la fel cum o face Biserica Ortodoxă, deoarece roadele postului sunt mari şi minunate nu numai din punctul de vedere duhovnicesc, ci şi din cel trupesc. Ca dovadă vi s-ar […]

Articole postate de același autor
157

Pe Dumnezeu nu-l câştigăm decât cu o inimă înfrântă şi smerită

Dacă dracu’ notează: “a înjurat“, “a clevetit“, “a poftit” şi aşa mai departe, credeţi că Dumnezeu nu notează orice gând bun? Şi mai ales să ştiţi că pe Dumnezeu nu-l câştigăm cu nimic decât cu o inimă înfrântă şi smerită. Dumnezeu ia aminte fulgerător la inima ta. Nu ne cere biruinţe fraţilor, că nu stă […]