Bine este de cel ce face cele bune, însă și mai bine de acela care își aduce aminte
de binele ce i s-a făcut.




Vineri, 8 aprilie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan a săvârșit slujba tunderii în monahism pentru o nouă călugăriță a Mănăstirii Cușelăuca, care a primit numele Maria, în cinstea Sfintei Cuvioasei Maria Egipteanca. La slujbă au participat stareța mănăstirii Egumena VERA (Spinei) și obștea mănăstirii. „Momentul primirii călugăriei înseamnă […]