Bine este de cel ce face cele bune, însă și mai bine de acela care își aduce aminte
de binele ce i s-a făcut.




Se zice că niște credincioși dintr-o parohie au venit odată la mitropolie să-l reclame pe preotul lor. Mitropolitul i-a primit și ei i-au spus: – Înaltpreasfințite, uite de ce am venit: Să ne schimbați preotul. – De ce? – Pentru că preotul nostru ne spune mereu și mereu aceeași predică. – Și ce vă spune? – Nu prea știm ce […]