Actualitate

Bebeluş abandonat într-un sac, botezat în spital

255

Bebeluşul abandonat într-un sac pe malul unui pârâu din Maramureș, a fost creştinat în spital. Părinţi spirituali îi sunt asistenta medicală şi poliţistul care i-au salvat viaţa.

Copilaşul botezat Luca a supravieţuit ca prin minune, iar în curând va ajunge în grija unui asistent maternal.

Plânsetele copilaşului au fost auzite de o asistentă medicală care trecea prin zonă. Medicii spun că este o minune ca pruncul a supravieţuit. Sâmbătă l-au creştinat pe ″prințul lor cu ochi albaștri″⁣ aşa cum le place să îl alinte.

Margareta Pîrvănoiu, şefa secţiei Neonatologie: “Luca este bine, are o lună, azi, a crescut 1 kg şi 180 de gr şi o să ne pară rău şi o să plângem după el, fiindcă toată secţia s-a ataşat de el. Toată secţia suntem părinţi spirituali.”

Luca a primit hăinuţe noi de la naşi şi a fost pregătit pentru botez. Chiar dacă nu pot să îl ia acasă, părinţii spirituali promit că vor avea mereu grijă de el.

Citește și
Bebeluș mort, descoperit într-un canal de colectare din Botoșani. O tânără a fost audiată
Anca Teglaș, asistentă medicală (nașa): “Sunt foarte mulţumită că am reuşit să creştinez un copil, atât eu cât şi colegul, dacă familia ne va da voie aşa cum am făcut în spital aşa vom face de acum încolo.”

Agent șef Mihai Dunca, poliţia Șomcuta Mare (nașul): ”Să crească mare şi sănătos. Sunt foarte emoţionat, e primul copil botezat.. Mai am o fetiţă acasă şi mă gândesc ce fericită e că are părinţii lângă ea.”

Săptămâna viitoare Luca va fi încredinţat unui asistent maternal care îl va îngriji până va fi adoptat.

Mama băiatului nu a fost găsită ca să fie trasă la răspundere.

sursa http://stirileprotv.ro


Articole Asemănătoare
5779

Salvat de la otrăvire prin semnul Sfintei Cruci

Din viaţa Sfântului Ioan Teologul ştim, iubiţii mei copii, că unul dintre bunii creştini a ajuns în sărăcie şi, neputând să-şi plătească datoriile, a vrut să-şi pună capăt zilelor. În acest scop, a mers de mai multe ori la un vrăjitor evreu, să ia de la el otravă. Dar de fiecare dată când ajungea acasă, […]

Articole postate de același autor
5895

Este păcat să mergem la teatru, operă sau la cinematograf?

Păinte, despre teatre sau spectacole, evident că monahii n-au ce căuta acolo, dar mirenii? Depinde despre ce-i vorba. Sunt lucruri pe care poţi să le asculţi sau să le vezi fără a avea consecinţe negative. La Timişoara, când eram, eu mergeam la teatru, dar acuma, de când sunt călugăr, nu am mai fost, pentru că […]