Actualitate

Atelier de lucru ,,O generație activă, un viitor cu perspectivă”

2528

La data de 20 aprilie 2016, s-a desfășurat atelierul de lucru cu genericul ,,O generație activă, un viitor cu perspectivă”, organizat de Secția cultură, turism, tineret și sport, în colaborare Consiliul Național al Tineretului din Moldova. La seminar au fost prezenți: președintele raionului, dl Mihail Popa, vicepreședintele raionului, dr. Ion Ursu, dna Vera Schirliu, șef al Secției cultură, tursim, tineret și sport, dl Sergiu Barbă, specialist principal politici de tineret, SCTTS.

Cei 40 de tineri din raion au fost instruiți de dl Valeriu Drăgălin, coordonator Echipa de Traineri a CNTM și de dna Liuba Mihai, membru Echipa de Traineri a CNTM, despre pașii concreți în scrierea de proiecte pentru organizațiile de tineret, despre modalitățile de constituire a structurilor de tineret cu scopul mobilizării și stimulării tinerilor la organizarea de diverse acțiuni.

Tinerii s-a implicat foarte activ pe tot parcursul instruiriii, finalitatea acestui atelier fiind inițierea procedurii de constituire a Consiliului raional al tinerilor.


Articole postate de același autor
3520

Marea noastră Patrie este acolo sus, nestricăcioasă, veșnică, Ierusalimul cel de sus…

Va veni vremea, ziua, clipa când se vor închide acești ochi și se vor deschide cei ai sufletului. Atunci vom vedea o lume nouă, o nouă existență, o creație nouă, o viață nouă ce nu are sfârșit. Numele ei este „nemurire fără de sfârșit”. Marea noastră Patrie este acolo sus, nestricăcioasă, veșnică, Ierusalimul cel de […]