Actualitate

Am învăţat lecţia, poate cea mai importantă

33

Am învăţat lecţia, poate cea mai importantă: a respecta omul indiferent de situaţia de viaţă în care se află, în funcţie de profesionalismul său. Nu e nicio materie la şcoală care să te înveţe cum să intri în inima omului şi să nu fugi cu ea, să i-o laşi întreagă şi reparată. Pentru că, să ştiţi, funcţia cea mai importantă a unui profesionist este aceea de a fi un bun cardiolog, de a pune la loc inima celor din jurul lui.

Este foarte important să înţelegeţi că oamenii nu sunt doar obiectul profesiunii voastre.

Părintele Constantin Necula


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
5282

Patriarhul Kirill: Goana după like-uri este o adevărată boală

Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, Kirill i-a rușinat pe utiliazatorii rețelelor sociale pentru goana după „like–uri. „Astăzi, în rețelele noastre sociale, ne confruntăm cu o boală reală, specifică îndeosebi tinerilor, care merg la orice faptă nechibzuită doar pentru faptul ca fotografia postată de ei, să fie pe plac altora. Pentru definirea acestui sprijin este […]