Actualitate

Am învăţat lecţia, poate cea mai importantă

26

Am învăţat lecţia, poate cea mai importantă: a respecta omul indiferent de situaţia de viaţă în care se află, în funcţie de profesionalismul său. Nu e nicio materie la şcoală care să te înveţe cum să intri în inima omului şi să nu fugi cu ea, să i-o laşi întreagă şi reparată. Pentru că, să ştiţi, funcţia cea mai importantă a unui profesionist este aceea de a fi un bun cardiolog, de a pune la loc inima celor din jurul lui.

Este foarte important să înţelegeţi că oamenii nu sunt doar obiectul profesiunii voastre.

Părintele Constantin Necula


Articole Asemănătoare
345

Incapacitatea de a mai crede unii într-alții există pentru că nu mai credem în Dumnezeu

Toate neputințele noastre care ne străbat astăzi viețile, și societatea românească în general, vin și din puțina noastră credință. Dăm vina totdeauna pe proasta structurare a economiei, pe lipsa de capacități financiare, pe lipsa de idealuri și planuri politice. Iată, în schimb, că Mântuitorul ne răspunde și ne pune pe gânduri. Lipsa de credință face […]

Articole postate de același autor
201

Apel de ajutor pentru Tatiana Naidina (Craveţ)

Se zice că Cancerul e boala care vine din suferinţe. În cazul nostru pare a fi adevărat. De mici copii am ştiut cei suferinţa şi greutăţile, care s-au ţinut în lanţ cu anii după noi, iar cînd părea că viaţa prinde culoare, cînd părea că vom avea doar zile senine, scumpa mea soră a fost […]