Actualitate

Nu avem dreptul nici să deznădăjduim, dar nici să-l descurajăm pe aproapele

67

Primul care a intrat în rai a fost tâlharul. Și primul care a mers în iad, a fost apostolul lui Hristos. Și modul în care s-au întâmplat toate acestea reprezintă o lecție importantă pentru noi. De atât omul nicicând nu trebuie să deznădăjduiască, dar nici să-l condamne pe altcineva. Astfel nu avem dreptul să spunem:

– Știi, fiule, de fapt, nu ești bun de nimic! Ești un om pierdut!

Nici despre noi înșine, dar nici despre alții nu avem dreptul să spunem: „Zilnic faci atât de multe păcate, că nu mai există pentru tine mântuire, nu există nici o speranță că tu te vei putea mântui”. Este un păcat, este o stare de deznădejde, o greșeală tragică, reprezentând cel mai mare păcat pe care îl poate comite omul.

Mitropolitul Athanasie de Limassol

sursa pravoslavie.ru


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
855

Femeia zilelor noastre

Între dragoste și sex se pune astăzi semnul egalităţii.  Peste tot auzi doar discuţii despre sex şi plăcere. Femeia zilelor noastre nu mai poate provoca acele emoţii nobile şi sincere, despre care au scris clasicii literaturii, pentru că ea a devenit complet deschisă şi accesibilă. Atâta timp cât ea nu se va „închide” din nou, nu va […]