Actualitate

Mitropolitul Vladimir a Sfințit Agheasma Mare în ajunul Botezului Domnului

275

În ajun de Bobotează, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat slujba Utreniei şi Ceasurile Împărăteşti şi apoi slujba Sfintei Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia la Catedrala mitropolitană “Nașterea Domnului” din Capitală. Alături de Întâistătător au coliturghisit Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul Mitropoliei, precum și slujitorii sfântului lăcaș.

Enoriașii s-au rugat împreună cu Arhipăstorul ca Dumnezeu să-i binecuvânteze și să-i învrednicească să se bucure deplin de această zi importantă, premergătoare unui eveniment ales pentru creștinătate – Botezul Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

După Liturghie, în scuarul Catedralei, Mitropolitul a sfințit Agheasma Mare. La eveniment au participat numeroși creștini care au luat apă sfințită ce este folosită pe parcursul întregului an pentru diferite trebuințe.

***

Pentru a fi întâmpinat aşa cum se cuvinte praznicul Botezului Domnului, ziua de 18 ianuarie, cunoscută şi ca Ajunul Bobotezei, este rânduită ca zi de post aspru sau chiar post negru pentru cei care doresc şi nu au slăbiciuni trupeşti.

Această tradiţie este păstrată din secolele IV-VI, când catehumenii se pregăteau să primească botezul în seara acestei zile. După ce erau botezaţi, puteau să participe pentru prima dată la Liturghia credincioşilor şi să se împărtăşească.

Ajunul Bobotezei face parte din categoria posturilor de o zi din cursul anului bisericesc, alături de Înălţarea Sfintei Cruci şi de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul.

Slujba Aghesmei Mari se săvârşeşte atât în ajunul Bobotezei, când se sfinţeşte apa cu care preoţii binecuvântează apoi casele credincioşilor, cât şi în însăşi ziua Bobotezei, când se sfinţeşte Agheasma pe care credincioşii o iau la casele lor, pentru tot anul.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
2467

Sobor de arhierei în rugăciune la Catedrala mitropolitană din Chișinău

Astăzi, 15/28 ianuarie 2017, în ziua pomenirii Sfinților Cuvioși Pavel Tebeul și Ioan Colibașul, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, la catedrala mitropolitană „Naşterea Domnului„ din mun. Chișinău a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor de arhierei. Soborul preoțesc și arhieresc a fost condus de către PS Anatolie, […]

Articole postate de același autor
116

PS Petru: Citiți cărți pline de Lumină!

Îndemn pentru o Carte ,,Povaţa este un sfeşnic bun şi legea o lumină, iar îndemnurile care dau învăţătură sunt calea vieţii.” (Pilde, 6,23) Dragi cititori, dragi creștini, Cunoaștem cu toții celebrul proverb notoriu ,,Cine știe carte are patru ochi”! A citi înseamnă a cunoaște, iar cunoștințele ,,adevărate” dau sens vieții. Oamenii dintotdeauna au căutat o […]