Actualitate

Ce folos?

3617

Ce folos, într-adevăr, dacă am cuceri lumea întreagă, dar n-am câștigat pe frații noștri cu iubirea?

La ce folos studiul și descoperirea noilor galaxii, dacă n-am reușit să descoperim "steaua" din Betleem, pe Dumnezeul iubirii. Ce lumi noi așteptăm să ne arate telescoapele, când ignorăm "Legea cea nouă a iubirii"?

Fără dragoste toate sunt zadarnice, urâte și nefericite. "Suferința noastră este fără iubire", strigă Sfântul Tihon din Zadonsk.

Toate lucrările și reușitele omului dobândesc valoare doar prin ea. Dar iubirea este și discernământ, care la rândul lui este o artă. Dacă nu știi arta iubirii, nu știi să iubești.

(Starețul Efrem Filotheitul)


Articole postate de același autor
962

Postul ne aduce aminte de Cerul pe care îl purtăm în noi

Știi tu, fiul meu, de ce Maica noastră, Biserica Pravoslavnică, ne-a rânduit postul? Negreșit, pentru a ne aminti că măcar de suntem făcuți din pământ, nu pământul ne-a făcut, căci și pe el a trebuit cineva să-l zidească. Ca să ne amintim de Cerul pe care îl purtăm în noi, în această coajă trupească și […]