Actualitate

Să te lupți cu numele Domnului

419

Cel dintâi a intrat în Rai tâlharul. Așa a rânduit Domnul, spre îmbărbătarea și mângâierea noastră, a păcătoșilor. Toate i le iartă milostivul nostru Domnul celui ce se pocăiește sincer.

Nici un păcătos nu trebuie să deznădăjduiască. Să nu spui că ai pierit deja: acesta este un gând drăcesc. Bucurie se face în cer pentru un singur păcătos care se pocăiește, zice Domnul. El, Mântuitorul nostru, a venit pe pământ ca să-l caute și să-l mântuiască pe cel pierdut.

Să nu te temi de draci! Dacă ți se vor arăta în vreun chip, cheamă numele Domnului Iisus Hristos, fă semnul crucii asupra ta și asupra celor care s-au arătat, și ei vor pieri ca fumul. Nu cu cuțit sau vreao altă armă materială să te lupți. Ei nu se tem de asta. Să te lupți cu numele Domnului.Înconjurând m-ai înconjurat, și întru numele Domnului î-am înfrânt pe ei: așa se apărau de draci creștinii adevărați, așa ne-au învățat și pe noi să facem.

Din Cuviosul Nikon Vorobiov,  „Cum sa traim in ziua de astazi”, Editura Sophia 2014, p.35


Articole Asemănătoare
6775

Ajutor din lumea de dincolo

O femeie din Cluj, grav bolnavă, s-a internat în spital. Trebuia urgent operată. Dar doctorii, văzând-o foarte slăbită, nu s-au încumetat s-o opereze. Noaptea, însă, s-a arătat în vis doctorului un om necunoscut, care i-a spus: – Du-te acum la spital şi operează femeia aceea, că altfel moare! – Dar dumneata cine eşti? a întrebat […]

Articole postate de același autor
101

Mare lucru este a dobândi stăpânirea asupra limbii!

Cu toții ați întâlnit în viață destui oameni, mai ales femei, care trăncanesc, trăncănesc și iar trăncănesc la nesfârșit, fără vreo reținere, și limba lor nu mai obosește: meliță, meliță și iar meliță. Tot ce spun ei e deșertăciune, lucruri care nu aduc folos nimănui. Știți că adeseori oamenii îi suportă pe acești flecari: „Trăncănesc, […]