Actualitate

Să te lupți cu numele Domnului

394

Cel dintâi a intrat în Rai tâlharul. Așa a rânduit Domnul, spre îmbărbătarea și mângâierea noastră, a păcătoșilor. Toate i le iartă milostivul nostru Domnul celui ce se pocăiește sincer.

Nici un păcătos nu trebuie să deznădăjduiască. Să nu spui că ai pierit deja: acesta este un gând drăcesc. Bucurie se face în cer pentru un singur păcătos care se pocăiește, zice Domnul. El, Mântuitorul nostru, a venit pe pământ ca să-l caute și să-l mântuiască pe cel pierdut.

Să nu te temi de draci! Dacă ți se vor arăta în vreun chip, cheamă numele Domnului Iisus Hristos, fă semnul crucii asupra ta și asupra celor care s-au arătat, și ei vor pieri ca fumul. Nu cu cuțit sau vreao altă armă materială să te lupți. Ei nu se tem de asta. Să te lupți cu numele Domnului.Înconjurând m-ai înconjurat, și întru numele Domnului î-am înfrânt pe ei: așa se apărau de draci creștinii adevărați, așa ne-au învățat și pe noi să facem.

Din Cuviosul Nikon Vorobiov,  „Cum sa traim in ziua de astazi”, Editura Sophia 2014, p.35


Articole Asemănătoare
41

Nu mă rușinez de Evanghelia lui Hristos

Uneori, Părintele Sârbu mă lua cu el la parastase. Odată, ne-am dus la niște oameni foarte bogați, de la care ar fi primit bani mulți. Am intrat într-o sală lungă, luxoasă, gătită cu tot felul de farfurii, cu păhărele. Când a venit o doamnă, Părintele a arătat cu bastonul păhărelele și a întrebat: – Astea […]

Articole postate de același autor
1251

Așa trebuie să-L vedem pe Hristos!

Viața fără Hristos nu este viață. Dacă nu vezi pe Hristos în toate lucrările și gândurile tale, înseamnă că ești fără de Hristos. El este tot ce e mai bun și mai frumos, e totul. Ne strigă mereu: „Sunteți prietenii Mei, oameni buni, de ce nu pricepeți? Suntem frați! Eu nu vă ameninț cu iadul, […]