Actualitate

Să te lupți cu numele Domnului

389

Cel dintâi a intrat în Rai tâlharul. Așa a rânduit Domnul, spre îmbărbătarea și mângâierea noastră, a păcătoșilor. Toate i le iartă milostivul nostru Domnul celui ce se pocăiește sincer.

Nici un păcătos nu trebuie să deznădăjduiască. Să nu spui că ai pierit deja: acesta este un gând drăcesc. Bucurie se face în cer pentru un singur păcătos care se pocăiește, zice Domnul. El, Mântuitorul nostru, a venit pe pământ ca să-l caute și să-l mântuiască pe cel pierdut.

Să nu te temi de draci! Dacă ți se vor arăta în vreun chip, cheamă numele Domnului Iisus Hristos, fă semnul crucii asupra ta și asupra celor care s-au arătat, și ei vor pieri ca fumul. Nu cu cuțit sau vreao altă armă materială să te lupți. Ei nu se tem de asta. Să te lupți cu numele Domnului.Înconjurând m-ai înconjurat, și întru numele Domnului î-am înfrânt pe ei: așa se apărau de draci creștinii adevărați, așa ne-au învățat și pe noi să facem.

Din Cuviosul Nikon Vorobiov,  „Cum sa traim in ziua de astazi”, Editura Sophia 2014, p.35


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2986

PS Ioan, Episcop de Soroca a aniversat doi ani de arhierie, la mănăstirea stavropighială „Acoperământul Maicii Domnului” din orașul Moscova

În ziua aflării cinstitelor moaşte ale Sfintei Fericite Matrona, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, având binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a asistat la Dumnezeiasca Liturghie din mănăstirea stavropighială „Acoperământul Maicii Domnului” din orașul Moscova. Slujba praznicală a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul TEOGNOST, arhiepiscop de Serghievo-Posad. Acum doi ani, […]