Actualitate

Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, alături de creștinii orașului Ungheni în a doua Duminică după Paști

2248

Cuprinşi fiind de bucuria Sărbătorii Pascale, creştinii Catedralei Episcopale ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din or. Ungheni, l-au avut în mijlocul lor în cea de a doua duminică după Paşti, numită şi Duminica Tomii, pe ierarhul locului, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni.

Preasfinţia Sa a fost întâmpinat călduros de creştinii Catedralei şi pelerinii veniţi de peste hotarele ţării la această slujbă arhierească.

Alături de Chiriarh la această sinaxă euharistică au participat Secretarul Episcopului, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco), Eclesiarhul Catedralei, şi suita Ierarhului. În cadrul Sfintei Liturghii a fost citită pericopa evanghelică de la  Ioan 20, 19-31, în care este relatată întâlnirea Domnului Iisus Hristos cu Sfântul Apostol Toma.

La final Episcopul împreună cu soborul de preoţi a săvîrşit Parastasul de obşte pentru cei adormiţi, care are o rînduială deosebită cu canonul învierii ce se săvîrşeşte doar la Blajini.


Articole postate de același autor
2528

Ziua mântuitoare a Sfintelor Paști la Mănăstirea Curchi

Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea. În ziua mântuitoare a Sfintelor Paști, catedrala Nașterea Maicii Domnului – locașul central de închinare și rugăciune a Complexului Monahal Curchi, an de an, este inundată de sutele de credincioși, care vin să mărturisească împreună cu obștea monahală […]