Actualitate

Pr. Nicolae Tănase: „Ortodocșilor, mergeți voi în rai și copiii la baptiști!”

315

De ce noi românii nu tăbărâm pe orfelinate și pe creșe [pentru adopție]? Pentru că suntem ortodocși.Pentru că ne batem continuu în piept: dreapta credință. Ce dreaptă credință este asta când tu stai acasă și puțin te interesează? Și citești Psaltirea o dată în zi, de patru ori pe zi faci pravila.

Ce ortodox ești tu, și lași copiii să devină americani, să devină baptiști, să devină evangheliști, să devină mormoni? Tu care te rogi. Tu ce faci? Ortodocși creștini. Unde sunt copiii dumneavoastră care i-ați luat din creșe? Să vă văd alături de doi copii, de șase copii, de opt copii; unde sunt? Unde este verificarea Ortodoxiei? Asta este verificarea ortodoxiei.

Vă spuneam acum un an. Am vrut să botezăm 12 copii, doi i-am botezat si zece nasi au rămas cu pânza albă în mână, în brate. Au făcut si ei efort si au cumpărat lumânare si hăinute si pânză si au rămas asa, în maternitatea Polizu. De ce? Pentru că asistenta sefă a spus:

– Nu. Ăstora n-aveti voie să le dati un nume.

– Dar cum la ăstia am avut voie si la ăstia nu?

– Prima conditie a înfierii lor, a fost nebotezarea lor.

– Dar cine a pus această conditie?

– Baptistii americani.

Deci: „Ortodocsilor, mergeti voi în rai si copiii la baptisti! Mergeti!”

Sursa: Avortul și anticoncepționalele, Editura Mănăstirea Sihăstria, Neamț, 2012, p. 39


Articole Asemănătoare
117

Cum să mă rog pentru ca Dumnezeu să-mi dăruiască un copil?

– Părinte, cum să mă rog pentru ca Dumnezeu să-mi dăruiască un copil? – Femeie hăi, după felul cum vrei să te rogi lui Dumnezeu ai şi greşit. Dumnezeu a binecuvântat pe proto­părinţii noştri, Adam şi Eva, şi le-a spus: „Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul”. Oare dacă ei ar fi născut numai un […]

Articole postate de același autor
144

Haina, bineînţeles, împodobeşte, dar fără suflet tot nu foloseşte…

„Fă‑ţi haină pentru suflet, că‑i e greu… Mulţi oameni umblă îmbrăcaţi în rău: Unul cu şal din nepăsare împietrită, Altul în frac din răutate otrăvită, Din linguşire‑şi face rochie cineva, Iar răzbunarea e cămaşa altuia. Tu haină fă‑ţi din simplitate şi din milă, fără teamă, Chiar dacă nu‑s la modă şi nu‑s băgate‑n seamă. De […]