Actualitate

Nu problema ne face nefericiţi, ci frica de ea

552

Nu trebuie să îţi doreşti să fii în fiecare moment fericit, cred că este vorba de o neîntelegere a omului în raport cu ce e bine pentru el şi cu ce nu este bine. Omul consideră că, daca are o problemă, este nefericit. Dar nu problema îl face nefericit, ci frica de ea. Domnul Hristos nu ne învaţă, nu ne scapă de problemele exterioare ci exorcizează frica de ele.  Şi atunci când nu îţi mai este frică de ele eşti deasupra lor. Oamenii îşi gândesc fericirea ca o absenţă a oricăror probleme din viaţa lor şi întodeauna când apare o problema încearcă să o elimine, nu să o rezolve. Eu traduc fericirea în sentimentul de împlinire.

Din interviul părintelui Pantelimon de la mănăstirea Oașa pentru ProTV


Articole Asemănătoare
61

Lumea, trupul şi diavolul ne înşală şi ne aruncă în uitare!

Amintirea morţii subţiază conştiinţa, luminează mintea, arată calea mai curată. Să nu pierdem nici un minut, căci vom cere o clipă din timpul nostru pierdut şi nu ni se va da. De aceea, în fiecare minut să facem neguţătorie bună. De suflet, care este veşnic şi nemuritor, trebuie să avem mare grijă, ca să nu-l […]

Articole postate de același autor
354

Depresia apare când Dumnezeu lipseşte…

Deprimare, mâhnire, deznădejde. Când eşti plin de tine însuţi devii depresiv. Depresia apare când Dumnezeu lipseşte. Depresia apare când vrei tu. Tu neglijezi totul. Tu dispreţuieşti totul. Tu vrei să fii aşa. În depresie substanţele din creierul nostru se modifică. Depresia este o boală ca rezultat al unor păcate din viaţa noastră. Depresia devine nevrotică […]