Actualitate

Nu problema ne face nefericiţi, ci frica de ea

573

Nu trebuie să îţi doreşti să fii în fiecare moment fericit, cred că este vorba de o neîntelegere a omului în raport cu ce e bine pentru el şi cu ce nu este bine. Omul consideră că, daca are o problemă, este nefericit. Dar nu problema îl face nefericit, ci frica de ea. Domnul Hristos nu ne învaţă, nu ne scapă de problemele exterioare ci exorcizează frica de ele.  Şi atunci când nu îţi mai este frică de ele eşti deasupra lor. Oamenii îşi gândesc fericirea ca o absenţă a oricăror probleme din viaţa lor şi întodeauna când apare o problema încearcă să o elimine, nu să o rezolve. Eu traduc fericirea în sentimentul de împlinire.

Din interviul părintelui Pantelimon de la mănăstirea Oașa pentru ProTV


Articole Asemănătoare
146

Pr. Calistrat: Care este începutul fericirii?

Care este începutul fericirii? Să nu-ţi mai doreşti nimic! Când ai şi mai vrei, nu te bucuri niciodată! Asta este Începutul Fericirii! Să nu-ţi mai doreşti nimic!  Când ai sănătate, când ai unde să stai, când ai ce să mănânci şi ai ce-ţi trebuie, şi nu ai alergat cu cu limba scoasă.. ţi le-a dat […]

Articole postate de același autor
229

Crucea – semn de binecuvântare, armă de nebiruit împotriva diavolului

Crucea este blestemul cel mare, este pedeapsa cea mai grozavă, cea mai înjositoare, destinată celor mai nelegiuiți. Or, Dumnezeu, în mila Sa, a luat asupra Lui acest blestem și din ea a făcut cinstea cea mai mare, căci Crucea este semnul Fiului Omului; este semn de binecuvântare, armă de nebiruit împotriva diavolului. De ce de […]