Actualitate

Nu problema ne face nefericiţi, ci frica de ea

568

Nu trebuie să îţi doreşti să fii în fiecare moment fericit, cred că este vorba de o neîntelegere a omului în raport cu ce e bine pentru el şi cu ce nu este bine. Omul consideră că, daca are o problemă, este nefericit. Dar nu problema îl face nefericit, ci frica de ea. Domnul Hristos nu ne învaţă, nu ne scapă de problemele exterioare ci exorcizează frica de ele.  Şi atunci când nu îţi mai este frică de ele eşti deasupra lor. Oamenii îşi gândesc fericirea ca o absenţă a oricăror probleme din viaţa lor şi întodeauna când apare o problema încearcă să o elimine, nu să o rezolve. Eu traduc fericirea în sentimentul de împlinire.

Din interviul părintelui Pantelimon de la mănăstirea Oașa pentru ProTV


Articole Asemănătoare
124

Pocăința nu înseamnă renunțarea la bucuria vieții

Toată pocăința trebuie făcută cu bucurie. Pocăința se face cu fața spre viitor. Eu nu sunt pentru o pocăință care privește doar în trecut. Noi privim viața în față, mergem înainte. Trecutul e irecuperabil. De aceea, pocăința se face în prezent, cu fața spre viitor, căci ea este, în esența ei, părăsirea păcatului, nu altceva. Eu […]

Articole postate de același autor