Actualitate

Mitropolitul Vladimir a vizitat lavra Cuviosului Serghie din Serghiev-Posad și Academia de Teologie Ortodoxă din Moscova

1727

Marți, 18 februarie, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a efectuat o vizită de pelerinaj la lavra „Sfânta Treime” a Cuviosului Serghie din Serghiev-Posad.

Întâistătătorul a fost însoțit de către episcopul Ioan al Sorocii, vicar mitropolitan.

Înaltpreasfințitul s-a închinat la moaștele Sfântului Cuviosului Serghie de Radonej, rugându-se pentru drept-măritorul popor al Moldovei.

În continuare, Ierarhul a mers la Academia de Teologie Ortodoxă din Moscova.
Aflându-se în Alma mater, arhipăstorul și amintit de frumoasa perioadă a studenției, de redutabilii profesori, dar și de colegii săi.

În perioada anilor 80, Mitropolitul Vladimir a studiat și a absolvit cu succese înalte Seminarul și Academia de Teologie Ortodoxă din Moscova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
3218

ÎPS Mitropolit Vladimir a sfinţit piatra de temelie a bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din s. Pelinia, r. Drochia

Este o mare binecuvântare să fii chemat ca să împrumuți mâinile tale lui Dumnezeu, pentru ca El să zidească o biserică, o casă a prezenței și lucrării harului Preasfintei Treimi, pentru sfințirea și mântuirea oamenilor. La sfârșitul slujbei de sfințire a unei noi biserici ortodoxe se cântă: „Această Casă, Tatăl a zidit-o, această Casă, Fiul […]