Actualitate

Mitropolitul Vladimir a vizitat lavra Cuviosului Serghie din Serghiev-Posad și Academia de Teologie Ortodoxă din Moscova

1718

Marți, 18 februarie, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a efectuat o vizită de pelerinaj la lavra „Sfânta Treime” a Cuviosului Serghie din Serghiev-Posad.

Întâistătătorul a fost însoțit de către episcopul Ioan al Sorocii, vicar mitropolitan.

Înaltpreasfințitul s-a închinat la moaștele Sfântului Cuviosului Serghie de Radonej, rugându-se pentru drept-măritorul popor al Moldovei.

În continuare, Ierarhul a mers la Academia de Teologie Ortodoxă din Moscova.
Aflându-se în Alma mater, arhipăstorul și amintit de frumoasa perioadă a studenției, de redutabilii profesori, dar și de colegii săi.

În perioada anilor 80, Mitropolitul Vladimir a studiat și a absolvit cu succese înalte Seminarul și Academia de Teologie Ortodoxă din Moscova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
114

ÎPS Sava a liturghisit la catedrala Nașterea Domnului din Tiraspol de ziua prăznuirii icoanei Maicii Domnului Iverskaia

La 25 februarie, de ziua pomenirii Sfântului ierarh Alexie, Mitropolitul Moscovei și al Întregii Rusii, făcătorul de minuni, și prăznuirea icoanei Maicii Domnului ”Iverskaia”, Sfânta Liturghie la Catedrala Nașterii Domnului din Tiraspol a fost condusă de Arhiepiscopul de Tiraspol și Dubăsari, Sava. Arhiepiscopului i-au coslujit secretarul personal al conducătorului eparhiei, arhimandritul Benedict (Țircov) și clerul catedralei. […]