Actualitate

Mai multe ONG-uri cer Mitropoliei să-i implice mai des pe tineri în acțiunile sale

53

Membrii mai multor organizaţii nonguvernamentale îi cer Mitropoliei Moldovei să-i implice pe tineri cât mai des în acţiunile sale. Acest subiect a fost discutat în cadrul unei mese rotunde la care au participat feţe bisericeşti.

Cei prezenți au vorbit despre necesitatea educației creștine în rândul tinerilor.

Președintele Federației Voievod, Nicolae Pascaru, a declarat că reprezentanții Mitropoliei au acceptat propunerile și au fost de acord să organizeze proiecte împreună cu tinerii.

sursa publica.md


Articole Asemănătoare
2335

Activități desfășurate în Săptămîna Tineretului Ortodox în r-ul Rîșcani

Activitățile din Săptămîna Tineretului Ortodox din raionul Rîșcani, au demarat în parohia Costești, unde, la data de 19 aprilie 2016, în incinta liceului din localitate, a avut loc o întîlnire de suflet a cîtorva preoți cu elevii claselor gimnaziale și liceale. Gazdele acestei întîlnirii au fost conducerea liceului și profesorii, care au manifestat deschidere la […]

Articole postate de același autor
318

Orice pă­cat de-al tău înseamnă un cui înfipt în Trupul lui Hristos!

„Părinte, înjur!”, a spus o doamnă la spovedanie, şi duhovnicul, care-i ştia „istoria”, a pus icoana cu Răstig­nirea pe masă, i-a dat doamnei un ac şi i-a zis: „înfige-l în ochii lui Hristos!” „Niciodată n-o să fac acest lucru!”, i-a răspuns aceea, şocată. Atunci părintele i-a spus: „Dar deja îl faci! Orice pă­cat de-al tău […]