Actualitate

Mai multe ONG-uri cer Mitropoliei să-i implice mai des pe tineri în acțiunile sale

50

Membrii mai multor organizaţii nonguvernamentale îi cer Mitropoliei Moldovei să-i implice pe tineri cât mai des în acţiunile sale. Acest subiect a fost discutat în cadrul unei mese rotunde la care au participat feţe bisericeşti.

Cei prezenți au vorbit despre necesitatea educației creștine în rândul tinerilor.

Președintele Federației Voievod, Nicolae Pascaru, a declarat că reprezentanții Mitropoliei au acceptat propunerile și au fost de acord să organizeze proiecte împreună cu tinerii.

sursa publica.md


Articole Asemănătoare
4641

În orașul Minsk s-a desfășurat pentru a opta oară Balul Tineretului Ortodox

Cu binecuvantarea Mitropolitului Pavel de Minsk, la Palatul Copiilor și Tinerilor din capitala republicii Belarus, s-a desfășurat pentru a opta oară Balul Tineretului Ortodox. La eveniment au participat câteva sute de de tineri din Rusia, Ucraina și Belarus. Banii adunații organizatorii îi vor folosi în scopuri caritabile.

Articole postate de același autor
3856

Îți mulțumesc, Părinte…(rugăciunea femeii)

Îți mulțumesc, Părinte, că dintr-un boț de lut Tu m-ai creat femeie, prin binecuvântare, Dumnezeiesc cuvântul din Tine m-a născut, Ca după chip și suflet, să-ți fiu asemănare.   Și mi-ai zidit o lume în spațiu și în timp Și talpa mi-ai sădit-o în verde ne-nceput, Lăsându-mi veșnicia descrisă-n anotimp Și drumul lung spre tine, […]