Actualitate

Mai multe ONG-uri cer Mitropoliei să-i implice mai des pe tineri în acțiunile sale

65

Membrii mai multor organizaţii nonguvernamentale îi cer Mitropoliei Moldovei să-i implice pe tineri cât mai des în acţiunile sale. Acest subiect a fost discutat în cadrul unei mese rotunde la care au participat feţe bisericeşti.

Cei prezenți au vorbit despre necesitatea educației creștine în rândul tinerilor.

Președintele Federației Voievod, Nicolae Pascaru, a declarat că reprezentanții Mitropoliei au acceptat propunerile și au fost de acord să organizeze proiecte împreună cu tinerii.

sursa publica.md


Articole Asemănătoare
3263

Este important e să le demonstrăm tinerilor prezența dragostei și bucuria de a o oferi altora

Trebuie să arătăm față de tineri o mare încredere și totodată o mare speranță în posibilitățile lor de a se dezvolta; trebuie să ajutăm generațiile tinere să-și pună întrebări asupra sensului existenței. Biserica trebuie să le ofere răspunsuri autentice la întrebările fundamentale ale vieții și să le sugereze opțiuni de viață care să le dea […]

Articole postate de același autor
214

„Tu să fii preot, să nu fii pionier!” – INTERVIU cu părintele NICOLAE CRISTOV, parohul Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din or. Cimișlia, la popas aniversar

-Preacucernice Părinte Nicolae, cum a fost începutul slujirii preoțești și ce v-a determinat să urmați această vocație? -La data de 11 august 1968, m-am născut în familia preotului Dumitru și preotesei Valentina Cristov, în orașul Cimișlia. De când eram copil am fost educat și mi s-a cultivat duhul credinței și al dragostei. La vârsta de […]