Actualitate

Învierea Domnului alături de persoanele fără adăpost

338
  Peste saptezeci de persoane fara adapost si nevoiasi, alaturi de colaboratorii Casei de Milostenie au sarbatirit Invierea Domnului. Lacrimile de multimire, recunostinta si bucurie au fost nelipsite pe fata acestora. Cozonaci si oua rosii, alaturi de prinzul traditional au veselit inimile singuratice si ranite de nevoi, dureri si necazuri zilnice… Hristos a Inviat! Adevarat a Inviat!

sursa aparatorul.md/


Articole Asemănătoare
687

Cea mai mare milostenie pe care n-o știe nimeni

Biserica Ortodoxă le-a rânduit atât de minunat pe toate, ca să ajute sufletele care au plecat. Sfânta Liturghie, parastasele, rugăciunile, milosteniile, faptele bune, mătăniile, acel „Dumnezeu să-i ierte”, toate acestea duc spre cele de sus, găsesc sufletele şi le aduc folos. Prin urmare, aceasta este cea mai mare milostenie pe care n-o știe nimeni. Faci […]

Articole postate de același autor
2383

Mihail Neamțu: Ne place Teofan Zăvorâtul, dar nu iubim zăvoarele. Avem, deci, o rugăminte: deschideți bisericile

Politicianul și teologul Mihail Neamțu a pledat joi pe social media pentru redeschiderea bisericilor, argumentând că creștinii sunt „cei mai răsăriți, cei mai onorabili și cei mai ascultători ai acestei țări” și trebuie respectați. „Suntem cu toții oameni de bună credință – români educați, moderni, civilizați. Vorbim limbi străine, deși iubim în limba maternă. Posedăm […]