Actualitate

Învierea Domnului alături de persoanele fără adăpost

339
  Peste saptezeci de persoane fara adapost si nevoiasi, alaturi de colaboratorii Casei de Milostenie au sarbatirit Invierea Domnului. Lacrimile de multimire, recunostinta si bucurie au fost nelipsite pe fata acestora. Cozonaci si oua rosii, alaturi de prinzul traditional au veselit inimile singuratice si ranite de nevoi, dureri si necazuri zilnice… Hristos a Inviat! Adevarat a Inviat!

sursa aparatorul.md/


Articole Asemănătoare
2447

Preasfinţitul Episcop Petru alături de cei nevoiaşi

Milostenia este o virtute foarte scumpă pentru viaţa creştină şi pentru fiecare dintre noi. Pentru că la judecata din urmă Mîntuitorul ne aminteşte de toate faptele bune, dar mai ales despre milostenie, care este fiica cea mai mare a iubirii creştine.     Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, fiind înzestrat cu această virtute, […]

Articole postate de același autor
193

O dublă sărbătoare

După fuzionarea acum câțiva ani a Liceului Teoretic Meșterul Manole din satul Sălcuța, Căușeni, cu gimnaziul din aceiași localitate, Soborul celor Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore Teologul și Ioan Gură de Aur a devenit al doilea hram al instituției școlare. Trei Ierarhi, mari personalități ale creștinătății, sunt venerați aici de rând cu Sfinții Arhangheli […]