Actualitate

Hristos – Doctorul cel plin de nesfârşită milă şi iubire

37

Hristos, ca Doctorul cel plin de nesfârşită milă şi iubire, voieşte să-i vindece pe toţi oamenii, fără a lipsi pe vreunul de mântuirea pe care a adus-o El; îi dă omului tot ajutorul şi sprijinul Său şi arată o neţărmurită răbdare chiar faţă de cei care-L tăgăduiesc şi-L hulesc prin cuvintele, gândurile şi faptele lor. Celor care au trăit în nebunia păcatelor şi sunt bolnavi de mulţimea patimilor, fără a privi la faptele lor trecute, El le dă iertarea şi-i cheamă la mântuirea care-l face (pe om) sănătos la minte.

Doctorul, spune Sfântul loan Gură de Aur, nu se supără, nici nu se necăjeşte când bolnavii, ieşiţi din minţi (din pricina durerii), îl umplu de ocară, ci face totul şi-şi dă toata silinţa să pună capăt bolii acelora care se poartă atât de rău cu el. Doctorul nu caută folosul lui ci pe al bolnavilor, iar daca bolnavii arată că se îndreaptă cât de cat şi îşi vin în fire, doctorul se bucură, se veseleşte şi le dă leacuri amare cu mai multă tragere de inimă, nu ca să se răzbune pentru ocările de mai înainte, ci ca să le fie de mai mult folos şi să-i facă deplin sănătoşi. Aşa şi Dumnezeu când cădem în păcate grele, în cumplită nebunie, toate care le spune şi le face nu sunt ca să se răzbune pentru viaţa păcătoasă dusă de noi, ci ca să ne scape de boală şi păcate.

Din Jean-Claude Larchet, Terapeutica bolilor spirituale, Editura Sophia, București, 2001, p. 253


Articole Asemănătoare
166

Să nu te temi niciodată, căci la cârma vieţii noastre este Bunul Dumnezeu!

Când vreunul din ucenicii săi se simţea bolnav, bătrânul îi zicea: — Nu spune nimănui că eşti bolnav sau te doare ceva. Ci roagă-te în taină Domnului şi Măicuţei Domnului şi du-te şi fă ascultare unde eşti trimis şi îndată te vindeci de boală. Toţi care urmau sfatul lui, se făceau îndată sănătoşi şi dădeau […]

Articole postate de același autor
74

Învierea Domnului, prăznuită la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a săvârșit Slujba de Înviere, în incinta Catedralei Episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca. La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, au participat alături de enoriași, dând slavă Dumnezeului celui Înviat, Dl Victor SĂU, Primar al orașului Soroca. În […]