Actualitate

Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie

3

Mulţime de oameni se întreabă: De ce ne-a zidit Dumnezeu ca să suferim în lumea aceasta felurite boli, scârbe, nenorociri, neplăceri și neizbândiri, de patimi în lăuntrul nostru, din pricina oamenilor răi în afară, de pizma semenilor, de ura vrăjmașilor?

Înainte de toate, trebuie să ne fie limpede un lucru: Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie. Unde îl vedem noi mai întâi pe om? În Rai! După mărturia Sfintei Scripturi, mai cu seamă a Noului Legământ, omul este menit pentru Rai, și nu pentru iad. Faptul că mulți pier nu înseamnă că așa au fost vrerile lui Dumnezeu pentru om. Nu! „Dumnezeu dragoste este” (I Ioan 4, 8).

Din Arhimandrit Serafim Alexiev, Viaţa duhovnicească a creştinului ortodox, Editura Predania, Bucureşti, 2010, p. 217


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
183

Întotdeauna să ne rugăm ca Domnul să ne povăţuiască ce anume trebuie să facem

Întotdeauna să ne rugăm ca Domnul să ne povăţuiască ce anume trebuie să facem, şi Domnul nu ne va lăsa să ne rătăcim. Adam n-a avut înţelepciunea să-L întrebe pe Domnul despre rodul pe care i l-a dat Eva, şi pentru aceasta a pierdut Raiul. David n-a întrebat pe Domnul: „Este bine, oare, să iau […]

Articole postate de același autor
3152

Preotul Maxim Melinti s-a pocăit public pentru a doua oară: „Îmi cer iertare în fața ÎPS Vladimir pentru problemele și situațiile create”

Preotului din Ghidighici, Maxim Melinti, s-a pocăit public pentru a doua oară și și-a cerut iertare în fața Înaltpreasfințitului Vladimir. De asemenea, preotul și-a cerut scuze de la repezentanții minorităților sexuale pentru că le-a „creat iluzii și speranțe false”. Maxim Melinti a mai precizat că renunță la diploma de apreciere de la organizația LGBT din Moldova și va […]