Actualitate

Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie

701

Mulţime de oameni se întreabă: De ce ne-a zidit Dumnezeu ca să suferim în lumea aceasta felurite boli, scârbe, nenorociri, neplăceri și neizbândiri, de patimi în lăuntrul nostru, din pricina oamenilor răi în afară, de pizma semenilor, de ura vrăjmașilor?

Înainte de toate, trebuie să ne fie limpede un lucru: Dumnezeu ne-a zidit nu pentru durere, ci pentru bucurie. Unde îl vedem noi mai întâi pe om? În Rai! După mărturia Sfintei Scripturi, mai cu seamă a Noului Legământ, omul este menit pentru Rai, și nu pentru iad. Faptul că mulți pier nu înseamnă că așa au fost vrerile lui Dumnezeu pentru om. Nu! „Dumnezeu dragoste este” (I Ioan 4, 8).

Din Arhimandrit Serafim Alexiev, Viaţa duhovnicească a creştinului ortodox, Editura Predania, Bucureşti, 2010, p. 217


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
190

„Sufletul meu tânjește după Tine și Te caut cu lacrimi”

Ziua toată și noaptea întreagă sufletul meu se îngrijește de Tine, Doamne, Te caut pe Tine. Duhul Tău mă atrage să Te caut și amintirea Ta veselește mintea mea. Sufletul meu Te-a iubit și se bucură că Tu ești Dumnezeul și Domnul meu, și tânjesc după Tine până la lacrimi. Chiar dacă totul ar fi frumos în […]

Articole postate de același autor
2488

În Duminica a V-a după Paşti, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

  În Duminica a V-a după Paști, a Samarinencei, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat slujba Sfintei Liturghii la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența credincioșilor. După citirea pericopei evanghelice, despre convorbirea Mîntuitorului Hristos cu femeia samarineancă, clericul Catedralei „Sf. […]