Actualitate

De ce te rogi superficial?

1146

Păcatul este crunt, este extraordinar de grav. Adică cum, nu ai avut atâta putinţă, suflete, să te închini, să te rogi? Pentru ce nu te-ai rugat? Pentru ce te rogi superficial? Dacă te rogi aşa, atunci nu înţelegi nimic din târgul acesta preafrumos. De ce nu mănânci superficial? De ce uiţi să te rogi? Burtica nu o uiţi că e flămândă? Cui cerem noi? Cerem la un director de instituţie?

O clipă poate să fie un timp şi o suspinare poate să fie o rugăciune. Fără închipuiri că Dumnezeu stă pe un scaun şi te aşteaptă. Nu! Tu fii atent la ce zici: „La Tine mă gândesc, Doamne, şi ştiu că eşti, ştiu că eşti peste tot!”.

Ne vorbește Părintele Arsenie, ed. a 2-a, vol. 3, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători-Neamț, 2010, p. 118-119


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
6183

„V-aţi rugat, în amărăciunea voastră, ca Domnul să-l pedepsească?”

Nişte părinţi şi-au adus fiul îndrăcit la Sfântul Partenie al Lampsacului. De obicei, Sfântul, cu harul lui Dumnezeu, le ajuta celor nefericiţi fară să se lase rugat. De data aceasta însă, el s-a arătat nemulţumit. Căzând la picioarele omului lui Dumnezeu, părinţii îl rugau cu lacrimi să le scape fiul de boală. Nevoitorul a răspuns: […]