Actualitate

Ce-ai făcut duminică să nu mai faci niciodată!

244

 

Un frate s-a întors odată de la biserică, a intrat în casă și și-a văzut soția și copiii care nu fuseseră la biserică. „Ia uite, e duminică și ei nu s-au dus la biserică să ia binecuvântare!! ce să le mai spun?”, și-a zis în sinea lui, și s-a întristat foarte mult. După câteva zile, s-a întâlnit cu părintele Porfirie, dar nu i-a pomenit nimic despre acestea, ci doar i-a zis de niște păcate de-ale sale. Atunci, Bătrânul a rostit:

-Bine ai făcut că mi-ai spus toate astea, dar ce-ai făcut duminică să nu mai faci niciodată! Nu te mai supăra, nici nu te mai mânia că ai tăi n-au fost la biserică. Când intri pe ușă cu binecuvântarea pe care ai luat-o, să-ți spui: „Doamne, Iisuse, miluiește-mă!”. În felul acesta, te vei liniști. Altminteri, din cauza supărării, ți se strâng intestinele și te doare burta, nu-i așa?

-Ba da, așa-i, a răspuns fratele, și și-a cerut iertare.

Din Părintele Porfirie, Antologie de sfaturi şi îndrumări, Editura Bunavestire, Bacău


Articole Asemănătoare
4084

„Să nu aștepti să te tămâiez și să fac vecernia!”

Ţinând cu scumpătate legile monahismului și nevoindu-se cu o asprime fără seamăn, i s-a dat de la Dumnezeu îndrăzneală către sfinți și mai ales către Cuviosul David, dar și către Cuviosul Ioan Rusul. Le vorbea cu simplitate și fără mijlocitor. Cerea orice voia fără șovăială și ocolișuri. Odată s-a mâniat și l-a „înfricoșat” pe Cuviosul […]

Articole postate de același autor
2217

Duminica a II-a după Cincizecime, la Catedrala Episcopală “Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

Veniţi după Mine şi vă voi face pescari de oameni (Matei 4, 19) În Duminica a II-a după Cincizecime, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala Episcopală “Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca. În cuvântul predicatorial, PS Ioan le-a vorbit credincioșilor despre semnificațiile acestei Duminici: „Evanghelia […]