Actualitate

Aruncând cu noroi în altul, nu-l murdărești pe el, ci pe tine

65

Aruncând cu noroi în altul (judecând, bârfind, ponegrind), nu-l murdărești pe el ci pe tine. Arați doar de ce ești tu capabil. Te murdărești pe tine.

Și, oricum, până la urmă despre tine vorbești nu despre el/ea. Despre felul în care tu percepi acea persoană sau situație. Pe cei despre care zici s-ar putea să nu-i cunoști destul de bine pentru a emite o părere . . . Vedem lucrurile/lumea așa cum suntem noi.

Dacă crezi că este bine pentru tine fă-o mai departe, dar nu te mira de ce te ocolește lumea și ești la rândul tău judecat . . . Amintește-ți că ceea ce ai semănat, culegi! 

Nu cred că oamenii care fac asta sunt răi, pur și simplu sunt bolnavi . . . bolnavi de neiubire. Suferința îi face să uite valorile umane.

Oricum viața este cel mai bun profesor și îi aduce fiecăruia acele lecții menite să-l ajute în autocunoaștere, regăsire, evoluție.

Să avem îngăduință față de ceea ce considerăm nepotrivit la ceilalți oameni, să vedem ce avem de învățat de la ei, să înțelegem de ce ne deranjează comportamentul lor, să vindecăm la noi ce e de vindecat, să luăm atitudine într-un mod constructiv, cu compasiune, cu răbdarea și iubire.

Până la urmă nu contează ce fac ceilalți, contează ce fac eu și cum mă raportez eu la experiențele avute cu ei, cum îmi asum eu partea mea de poveste. Fiecare este răspunzător de faptele sale și pentru ele va da socoteală.

sursa lumeaprivitaaltfel.ro


Articole Asemănătoare
4202

Ne închinăm „în fiecare ceas şi zi” idolului nostru

Acest pseudosentiment, că suntem mai presus decât semenul nostru, are şi alte deviaţii, dar prima şi cea mai rea este că dorim şi cerem ceea ce credem despre noi înşine să creadă şi celălalt! Adică, faptul că ne socotim mari şi însemnaţi vrem să-l recunoască şi celălalt. Aşa cum noi ne închinăm „în fiecare ceas şi […]

Articole postate de același autor
222

Durerea este una din expresiile cele mai des întâlnite ale dragostei

Durerea ta pentru necredinţa unora arată dragostea ta faţă de Hristos. Ştii şi tu că durerea este una din expresiile cele mai des întâlnite ale dragostei. Să te păzeşti bine, însă, ca nu cumva să îi urăşti pe cei care nu cred. Acest lucru ar fi pentru tine vătămător, iar pentru ei, nefolositor. Tu să […]