Actualitate

Sâmbăta Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1611

În prima sâmbătă a Postului Mare, dedicată Marelui Mucenic Teodor Tiron, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.

În cadrul slujbei divine, enoriașii au fost împărtășiți cu Trupul și Sângele Mântuitorului, după ce în primele zile ale postului s-au rugat la Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La predică, PS Ioan a îndemnat creștinii să continue acest itinerar duhovnicesc prin post, rugăciune și fapte curate, astfel, pentru a întâmpina cu bucurie sărbătoarea Învierii Domnului.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1820

Duminica după Botezul Domnului, la Catedrala mitropolitană „Naşterea Domnului” din municipiul Chişinău

În Duminica după Botezului Domnului, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană “Nașterea Domnului” din municipiul Chişinău. Întâistătătorului i-au coliturghisit: Secretarul mitropolitan şi Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane, Prot. mitr. Vadim Cheibaş, împreună cu slujitorii sfântului lăcaș, precum și Prot. mitr. Ioan Gherbovețchi, Protopopul parohiilor din […]