Actualitate

Sâmbăta Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1608

În prima sâmbătă a Postului Mare, dedicată Marelui Mucenic Teodor Tiron, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.

În cadrul slujbei divine, enoriașii au fost împărtășiți cu Trupul și Sângele Mântuitorului, după ce în primele zile ale postului s-au rugat la Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La predică, PS Ioan a îndemnat creștinii să continue acest itinerar duhovnicesc prin post, rugăciune și fapte curate, astfel, pentru a întâmpina cu bucurie sărbătoarea Învierii Domnului.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1217

Patriarhia Română, un secol de slujire a unității poporului român. Centenarul este dedicat mărturisitorilor ortodocși români

Biserica Ortodoxă Română sărbătorește astăzi 100 de ani de la ridicarea sa la rangul de Patriarhie. În contextul împlinirii unui secol de la înființare, anul 2025 a fost numit de BOR și „Anul Mărturisitorilor”, iar 16 sfinți, printre care părinții Arsenie Boca, Ilie Cleopa și Dumitru Stăniloae, au fost canonizați. În listă se regăsesc și […]