Actualitate

Sâmbăta Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1614

În prima sâmbătă a Postului Mare, dedicată Marelui Mucenic Teodor Tiron, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.

În cadrul slujbei divine, enoriașii au fost împărtășiți cu Trupul și Sângele Mântuitorului, după ce în primele zile ale postului s-au rugat la Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La predică, PS Ioan a îndemnat creștinii să continue acest itinerar duhovnicesc prin post, rugăciune și fapte curate, astfel, pentru a întâmpina cu bucurie sărbătoarea Învierii Domnului.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
331

Cineva m-a vorbit de rău ‒ cum să nu mă enervez?

Într-adevăr, a adăugat Avva Zosima, cel care doreşte calea cea strâmtă cu adevărat, se mustră aspru pe sine când se tulbură şi se mustră neîncetat: Ce te înfurii, suflete al meu? Ce te tulburi şi spumegi? În acest fel arăţi că eşti bolnav! Dacă n-ai fi, nu te-ar durea! De ce, în loc să te […]