Actualitate

Să iubim sau să fim iubiți?

118

Odată un tânăr i-a scris renumitului ascet Gheorghe din Zadonsk o scrisoare în care se plângea că nimeni nu-l iubește; și starețul i-a răspuns: „Oare noi avem așa o poruncă, că trebuie să fim iubiți? Avem porunca de a iubi.”

Eu cred că fiecare dintre noi anume așa ar trebui să-și vădă scopul vieții, desigur, mi-aș dori foarte mult să fiu iubit, dar asta deja cum se va primi, despre aceasta nimeni nu mă va întreba la judecata de apoi; dar cum am iubit, va reprezenta criteriul valorii vieții mele. Problema noastră este că noi ne plângem că nu suntem înțeleși de alții, noi căutăm consolare și vrem să fim iubiți. Dar Biserica, Hristos ne spun că toate trebuie să aibă loc invers.

Într-o veche rugăciune sunt următoarele cuvinte minunate: „Doamne, fă-mă vrednic să-i înțeleg pe alții și să nu caut înțelegere, să-i consolez pe alții și să nu caut consolare, să-i iubesc pe alții și să nu caut să fiu iubit.”

Pr. Igor Gagarin

sursa http://словоохристе.рф

traducere și adaptare Natalia Lozan

 


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
8940

Asupra copilului trebuie să se facă rugăciune

Eu ştiu un singur lucru: asupra copilului trebuie să se facă rugăciune. Femeia însărcinată trebuie să se roage, trebuie să se spovedească, să se împărtăşească, fiindcă tot ce se întâmplă cu ea se întâmplă şi cu copilul pe care ea îl aşteaptă. Știinţa contemporană confirmă treptat lucrul în care Biserica crede de la început. În […]

Articole postate de același autor
4329

„Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi!”

„Creștinii locuiesc pe acest pământ ca și cum ar fi într-o țară străină, ca și cum nu ar avea patrie…. Trăiesc pe pământ dar cetatea lor este în cer….” (Epistola către Diognet) Fiecare dintre noi trebuie să străbatem un drum, o cale spre cetatea din cer. Însă până să ajungem în patria cerească,  trebuie să învățăm […]