Actualitate

Liturghie Arhierească în a doua zi de Paști

2117

În a doua zi de Paști, începînd cu ora 7.oo, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei slujba utreniei Pascale şi Sfînta Dumnezeiasca Liturghie.

Sfînta Liturghie a fost urmată de procesiunea înconjurării bisericii cu citirea pericopelor evanghelice ale Învierii. În cuvîntul de învățătură, Vlădica Nicodim a vorbit despre Învierea Domnului care a servit drept temei al credinței și al propovăduirii creștine, prin lumina și bucuria căreia, inima și sufletul creștinilor se pătrund de lumina harului dumnezeiesc și se transfigurează, devenind mai receptive la mesajul Veștii celei Bune a Răscumpărării din păcat și din moarte a neamului omenesc.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articole postate de același autor
2482

O seară de suflet cu părintele Vasile Ciobanu la USM

Miercuri, 25 aprilie, invitatul serii duhovnicești de la biserica USM a fost părintele Vasile Ciobanu, parohul bisericii ”Sf. Nicolae” din Costești, Ialoveni. Părintele s-a referit la provocările tinerilor de astăzi, venind cu sfaturi utile în dobândirea unei imunități duhovnicești în fața ispitelor. Părintele a relatat din viața mai multor sfinți contemporani, care au luptat cu […]