Actualitate

„Iubiți pe Hristos, Care vă iubește, și veți vedea cât de fericiți veți fi”

79

Cu foarte, foarte mulți ani în urmă, în ajunul Teofaniei, el s-a dus după obicei să binecuvânteze casele cu apă sfințită. Cum intra din casă în casă, a intrat, fără să-și dea seama într-o casă cu reputație proastă. În momentul în care a început să cânte „Mântuiește, Doamne, poporul Tău…” și să binecuvânteze, stăpâna casei i-a zis:

‒ Nu, nu, nu e drept ca ele să sărute crucea.

Atunci, Părintele Porfirie a replicat:

‒ Nu știu dacă e drept ca ele sau dumneavoastră să nu sărutați crucea.

Acele femei au sărutat crucea și Părintele Porfirie a stat cu ele puțin de vorbă. Le-a vorbit despre dragostea pentru Dumnezeu, care era subiectul său preferat.

Văzând chipul de sfânt al Părintelui Porfirie, femeile s-au schimbat în interior. Acest lucru s-a petrecut mai ales când le-a spus: „Iubiți pe Hristos, Care vă iubește, și veți vedea cât de fericite veți fi. Dacă ați ști numai cât de mult vă iubește Hristos. Faceți un efort și iubiți-L și voi”.

Părintele Porfirie știa că dacă aceste femei ar fi ajuns să-L cunoască pe Hristos și să-L iubească, deoarece cunoașterea conduce la iubire, atunci ar fi abandonat mizerabila profesiune pe care o practicau.

Klitos Ioannidis, Părintele Porfirie. Mărturii și experiențe, Editura Bunavestire, p. 127-128


Articole Asemănătoare
237

Miracolul de Crăciun trăit de părintele Arsenie Papacioc. A fost salvat de o forţă nevăzută în temniţa comandată de torţionarul Crăciun

În iarna anului 1963, părintele Arsenie Papacioc se afla închis ca deţinut politic în închisoarea de la Aiud, unde comandant era colonelul Gheorghe Crăciun. A trăit atunci o experienţă pe care nu şi-o putea explica. „Ce minune mai mare decât că sunt în viaţă?“, spunea adeseori duhovnicul. Sorin Alpetri, ucenic al părintelui Arsenie Papacioc, a […]

Articole postate de același autor
0

“Doamne, iubit-am bună-cuviinţa casei Tale…”

În fiecare miercuri şi vineri după-amiaza, după terminarea slujbei, Părintele mai rămânea în biserică pentru a ne învăţa. Ne spunea: – Datoria mea de preot este să vă învăţ, fiindcă neînvăţarea este pricina că oamenii nu mai ştiu nimic, se mărginesc la tot ce este uşor şi material, la acatiste, pomelnice şi lumânări. Nici lumînarea […]