Actualitate

,,… În temniță am fost și ați venit la Mine”

864
Poate mulţi dintre noi am hrănit un flămând, am dat să bea unui însetoşat, am îmbrăcat un om nevoiaş sau am vizitat un bolnav, dar poate puţini am fost şi la cei din temniţă şi i-am vizitat. Cu binecuvîntarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în ziua de 10 mai 2016, parohul Bisericii ,,Sf. M. Mc. Gheorghe” din satul Ciuciuleni, raionul Hincesti, Protoiereul Mitrofor Ioan PÎRĂU, împreună cu fiul său, diaconul Ioan, slujitor al aceluiași sfînt lăcaș au fost cu un ajutor de binefacere la penitenciarul din orașul Leova, unde se afla 400 de deținuți. Aici au fost aduse cozonaci, ouă roșii, dulciuri și altele.

Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
112

ÎPS Sava a liturghisit la catedrala Nașterea Domnului din Tiraspol de ziua prăznuirii icoanei Maicii Domnului Iverskaia

La 25 februarie, de ziua pomenirii Sfântului ierarh Alexie, Mitropolitul Moscovei și al Întregii Rusii, făcătorul de minuni, și prăznuirea icoanei Maicii Domnului ”Iverskaia”, Sfânta Liturghie la Catedrala Nașterii Domnului din Tiraspol a fost condusă de Arhiepiscopul de Tiraspol și Dubăsari, Sava. Arhiepiscopului i-au coslujit secretarul personal al conducătorului eparhiei, arhimandritul Benedict (Țircov) și clerul catedralei. […]