Actualitate

În comuna Coșnița, raionul Dubăsari s-a desfășurat ediția a XV-a a festivalului ortodox ”Aho, aho, răsună Nistru!”

1521

Cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, la 20 decembrie 2019 în comuna Coșnița raionul Dubăsari s-a desfășurat ediția a XV-a a festivalului ortodox ”Aho, aho, răsună Nistru!”, dedicat sărbătorilor de iarnă și frumoaselor tradiții nistrene legate de acestea.

An de an, ansambluri folclorice și coruri bisericești de copii și adulți, se adună întru bucuria Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, dând veste măreții sărbători creștine care, a marcat, prin excelență, un nou început în istoria neamului omenesc.

Astfel, prin frumoasele colinzi și cântări tradiționale dăm slavă lui Dumnezeu, reactualizând Nașterea Domnului, care s-a înrădăcinat adânc în istoria neamului nostru  pe malurile bătrânului Nistru.

Cuvânt la deschidere cu alese felicitări au adresat spectatorilor dl Grigore Filipov, Președintele raionului Dubăsari, părintele prot. mitr. Teodor Pelin, Protopop de Dubăsari și Criuleni și dna Maria Perciuleac, Șefa Secției Cultură Dubăsari.

La final, toate colectivele au primit Diplome de participare și cadouri din partea Consiliului Raional Dubăsari și Mitropoliei Moldovei.

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/


Articolul Precedent
Articole postate de același autor
2755

Duminica a V-a după Paști (a Samarinencei), la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În dimineața Duminicii a V-a după Paști, care este și Duminica Samarinencii, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Arhipăstorului i-au fost alături în rugăciune, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul Mitropoliei Moldovei și chelar al Catedralei Mitropolitane, precum și slujitorii […]