Actualitate

Doar în iad toți intră singuri…

11036

Știți, am auzit cândva vorba aceasta: în iad toți intră singuri, pe când în Rai – neapărat în pereche. Pare o vorbă de duh, dar este ceva foarte nimerit în ea. Raiul vine pe pământ atunci când nu mai ești în tine însuți, când nu mai ești întors spre tine însuți, când nu mai e în tine egoism – iar asta are loc doar în căsătorie. Sau în monahism. Probabil că o a treia cale nu există.

Dragostea adevărată, Taina Dragostei înainte și după căsătorie; Editura Sophia; București, pag. 88


Articole postate de același autor
409

Nicio boală nu se transmite prin Sfânta Împărtăşanie

În ultima vreme se pune tot mai mult întrebarea dacă, prin Sfânta împărtăşanie, există posibilitatea transmiterii unor boli. Discuţia a devenit şi mai aprinsă mai ales de când şi-a făcut apariţia boala SIDA. Bine­înţeles, creştinii adevăraţi nu-şi pun deloc această întrebare. Nu sunt puţini, însă, nici cei care se tul­bură, punând semne de întrebare. Cea mai […]