Actualitate

Dacă avem înălţarea minţii, suntem în braţele Satanei

8339

– Părinte, cum să scăpăm de mândrie?

– Mândria e arma cea mai puternică a Satanei, care ne doboară pe mai toţi. De ce? Fiindcă duhul cel rău ştie că din cauza mândriei a căzut. Acum el, din fragedă vârstă, bagă înălţarea minţii în inima oricărei vietăţi omeneşti, fie copilă, fie copil. Şi dacă părinţii n-au grijă să-l sfătuiască pe copil cum trebuie să se poarte, de-acum îi dau voie să facă orice, până când, de mic copil, intră în sufletul lui mândria.

După ce se instalează mândria, când creşte mare intră în el patima egoismului. Dacă reuşeşte ispititorul să bage în sufletul fiecăruia dintre noi egoismul, de-acum se dă la o parte, căci toate cele rele le faci tu singur. Dar să ne rugăm la Dumnezeu, pentru că „inima smerită Dumnezeu n-o va urgisi”. Trebuie să trăim cu smerenie. Dacă avem smerita cugetare, suntem apropiaţi de Dumnezeu; dacă avem înălţarea minţii, suntem în braţele Satanei.

Din Stareţul Dionisie – Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos, Editura Prodromos, 2009, p. 47


Articole Asemănătoare
849

7 motive să nu te pui cu copiii

  1.O fetiță discuta cu invatatoarea despre balene. Aceasta le explicase copiilor ca este fizic imposibil pentru o balena sa inghita un om, deoarece, desi este un mamifer foarte mare, are un gat mic. Fetita sustinea ca Iona a fost inghitit de o balena. Nervoasa, invatatoarea a reluat explicatia… este FIZIC IMPOSIBIL! Micuta a spus: […]

Articole postate de același autor
2240

Slujbă arhierească la capela USM

Duminică, 13 august, cu binecuvântarea ÎPS MItropolit Vladimir, la capela Universității de Stat din Moldova a liturghisit PS Ioan de Soroca, vicar mitropolitan. Slujba a fost prilejuită de planificarea unor activități cu copiii și tinerii din cuprinsul Eparhiei de Chișinău pentru perioada septembrie-decembrie 2017. După Sf. Evanghelie ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură, iar […]