Actualitate

Cununie după gratii. Un deținut de la Bălți s-a căsătorit cu aleasa inimii sale

290
Și-au unit destinele după gratii. Un bărbat condamnat la 19 ani de detenție s-a căsătorit cu aleasa inimii sale. Ceremonia a avut loc în Penitenciarul nr.11 din Bălţi. După ce acum câţiva ani în urmă şi-au înregistrat căsătoria civilă, un deţinut şi soţia sa de la libertate au decis să-şi unească destinele şi în faţa lui Dumnezeu, informează Departamentul Instituțiilor Penitenciare. Cuplul alături de naşii de cununie, cu multă credinţă şi evlavie au jurat iubire veşnică în faţa altarului. Cununia religioasă a fost oficiată de preotul capelan Vasile Bulgaru în biserica de pe teritoriul instituţiei de detenţie. Deţinutul are 33 de ani şi este condamnat la 19 ani privaţiune de libertare, 13 dintre care i-a ispăşit deja. În Penitenciarul nr.11 din Bălţi, de la începutul anului au fost înregistrate 3 căsătorii.

sursa http://stirilocale.md/


Articole Asemănătoare
407

Cum trebuie privită moartea…

Adesea vedem moartea ca pe o des­părţire, deoarece ne gândim la noi şi la ceea ce se întâmplă pe pământ: a murit omul drag, am rămas orfani, suntem ne­voiţi să ne trăim zilele rămase fără el, fără ea; prin această moarte parcă întreaga lume ar fi pierdut un om, ar fi rămas or­fană. E doar […]

Articole postate de același autor
18

ÎPS Mitropolit Vladimir i-a fost conferit Titlul de Onoare al Ministerului Afacerilor Interne

Marți, 18 decembrie 2018, în cadrul unei întrevederi oficiale, cu prilejul aniversării a XXVIII-a de la formarea Poliției Republicii Moldova, Dl Alexandru Jizdan, Ministru al Afacerilor Interne, i-a conferit ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir Titlul de Onoare al Ministerului Afacerilor Interne, în semn de recunoștință pentru activitatea prodigioasă de formare moral-spirituală și aportul la educarea tinerei […]