Actualitate

Credința învinge totul!

4326

"Tată, unde e mama?"

"A plecat la Domnul..."

"Cînd o să vină Dumnezeu, să știi, tata, mama o să învie prima, pentru că ea a fost cea mai bravo dintre noi toți...!"

Când nu mai ai puteri să lupți, nu-ți rămâne decât să accepți inevitabilul și să crezi în mai bine, deoarece credința, uneori, este singurul lucru care ne mai rămâne și pe care nimeni nu ni-l poate lua. Așa crede părintele Marin, parohul bisericii ”Sfântul Arhanghel Mihail” din centrul Capitalei. Acum două săptămâni, din cauza unei boli incurabile, soția sa a plecat în lumea celor drepți, lăsându-l singur cu opt copii.

 

Sursa: primul.md


Articole postate de același autor
44

Dușmănia, tristețea și furia ne despart de oameni și de Dumnezeu

Scopul poruncilor Domnului este să elibereze mintea de neînfrânare şi ură, şi s-o ducă la iubirea faţă de Acela şi de aproapele. Din această iubire îndoită se naşte lumina cunoaşterii duhovniceşti practice. Dacă „iubirea este împlinirea legii lui Dumnezeu” (Romani 13, 10), cel care ţine minte răul faţă de fratele său şi urzeşte planuri viclene împotriva lui şi-l […]