Actualitate

Credința învinge totul!

4325

"Tată, unde e mama?"

"A plecat la Domnul..."

"Cînd o să vină Dumnezeu, să știi, tata, mama o să învie prima, pentru că ea a fost cea mai bravo dintre noi toți...!"

Când nu mai ai puteri să lupți, nu-ți rămâne decât să accepți inevitabilul și să crezi în mai bine, deoarece credința, uneori, este singurul lucru care ne mai rămâne și pe care nimeni nu ni-l poate lua. Așa crede părintele Marin, parohul bisericii ”Sfântul Arhanghel Mihail” din centrul Capitalei. Acum două săptămâni, din cauza unei boli incurabile, soția sa a plecat în lumea celor drepți, lăsându-l singur cu opt copii.

 

Sursa: primul.md


Articole postate de același autor
1982

Plecăm sau rămânem acasă?

Republica Moldova trece printr-un val greu, numit exod. Nimeni nu știe cât va dura și care vor fi proporțiile, doar constatăm că o bună parte din populație e cu gândul la plecare pentru un trai mai decent, pentru stabilitate, pentru viitorul copiilor… Zilnic suntem solicitați și noi, în calitate de preoți, să-i binecuvântăm la drum […]