Actualitate

Boala secolului XXI este învoluția intelectuală!

97

Să știți că boala secolului XXI, pentru că toată lumea crede că este cancerul sau sida, boala secolului XXI este învoluția intelectuală! Oamenii au început să se îmbolnăvească, să le scadă mintea, neuronii și să gândească din ce în ce mai abstract, mai putin și mai slab, mai mărunt și mai simplist. Deși avem cultură din belșug, informație electronică din belșug, biblioteci care stau doldora de studii.. oamenii s-au limitat la niște simplisme ieftine. Și dacă vreți să vă convingeți, trebuie să vă uitați câtă lume ascultă muzică bună, muzică clasică și câtă lume ascultă manele.. Și așa îți dai seama la ce nivel de cultură a ajuns o țară, care stă să asculte zilnic manele, sa mănânce semințe, să fumeze și să urmărească meciuri de fotbal. Acesta este nivelul nostru intelectual!


Articole Asemănătoare
347

Ce este dragostea?

Dragostea nu-i atunci când iubești pentru că celălalt este frumos, corect, nebăutor, nefumător, asigurat material, ci atunci când pur și simplu iubești. Dragostea e, probabil, atunci când iubești până și defectele celuilalt. Dacă omul ți se pare frumos, inteligent, talentat, asta nu e neapărat dragoste. Altceva este când îi știi și-i iubești defectele. Atunci când […]

Articole postate de același autor
731

Nu poți să faci așa și te chinui…

Afundați în iubirea de sine În vremea studenției am citit o carte și m-a impresionat un lucru care se spunea acolo: „Vei căuta sinele tău și-l vei găsi, însă problemele tale nu se vor rezolva, ci se vor încurca și mai tare!”. Omul este iubitor de sine, este egolatru. Se afundă înlăuntrul său așa cum […]