Actualitate

Este bine sa avem frică de duhovnic?

58

Mi-e teamă de duhovnic. Este bine sau este rău?

- Nu cred că este rău să avem frică față de duhovnic sau față de stareț. Frica de Dumnezeu este un dar care ne păzește. Și așa trebuie să vedem și frica față de duhovnic sau față de stareț, ca pe un dar care ne păzește. Sfântul Ioan Scararul spune că noi trebuie să umblăm ca și cum ne-am afla mereu în prezența lui Dumnezeu și în prezența duhovnicului nostru sau a starețului, întotdeauna întrebându-ne: „Oare să fac aceasta? Oare să spun aceasta? Oare asta ar bineplăcea părintelui meu duhovnic?

Arhimandrit Zaharia ZaharouMerinde pentru monahi, Editura Nicodim Caligraful, Sfânta Mănăstire Putna, 2012, p. 34-35


Articole Asemănătoare
155

Singurul mijloc de desfacere a vrăjilor

Pentru a fi dezlegate vrăjile tale, trebuie să intre cu adevărat în inima și în casa ta Hristos, și atunci va veni preotul să-ți sfințească casa, citind exorcismele Bisericii, ale Marelui Vasile, ale Sfântului Ioan Gură de Aur, care sunt scrise în Molitfelnicul Bisericii noastre. Pentru ca dezlegarea să aibă loc este esențial să intre […]

Articole postate de același autor