Actualitate

De Paștile Blajinilor Prea Sfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh Nicolae” din Orhei

35

În lunea de după Duminica Tomei sărbătorim „Paștile blajinilor” sau „Paștile celor adormiți” – o sărbătoare de bucurie pentru Hristos cel Înviat; o afirmare a credinţei şi nădejdii noastre în învierea morţilor şi o zi de pomenire a celor adormiţi, dar una plină de optimism şi bucurie, pentru că prin Învierea lui Hristos, moartea nu mai este un sfârşit fatal, ci doar o trecere spre viaţa veşnică alături de Hristos şi de toţi sfinţii şi drepţii care au bine-plăcut Lui.

În dimineața acestei zile, începînd cu ora 7.oo, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. În cadrul serviciului divin au fost rostite ectenii și pomeniți cei răposați, iar la final a fost oficiată o litie mică și s-a cîntat pentru cei adormiți „Veșnica pomenire”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articole postate de același autor
118

A început pelerinajul delegaţiei Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, în Ţara Sfântă

Joi, 7 decembrie 2017, a început Pelerinajul delegaţiei Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, în Ţara Sfântă, organizat de Centrul de pelerinaj “Pelerinul Ortodox” a Mitropoliei Moldovei. Delegația este condusă de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, care este însoțit de PS Ioan, Episcopul Sorocii, Vicar mitropolitan, clerici şi mireni. Pelerinii vor avea posibilitatea […]