Actualitate

Să nu căutăm un „partener”, ci un prieten pentru viață

794

Căsătoria este năzuinţa spre o relaţie sufletească reciprocă. Este ca şi cum unul dintre soţi îl împlineşte pe celălalt. Căsătoria este o căldură emoţională, care încălzeşte sufletele oamenilor. Doar credinţa creştinească şi viaţa bisericească pot reanima, pot renaşte sufletul omenesc, pot insufla în el dragoste.

Când omul va înţelege că are nevoie de căldură omenească, pe care nu o înlocuieşte nici un confort şi nici o maşină, atunci va căuta în celălalt nu un partener, ci un prieten pentru viaţă; atunci familia va deveni, pentru toţi membrii săi, un izvor de bucurie, o şcoală a dragostei şi o flacără aprinsă în lumea aceasta rece.

Din Arhimandrit Rafail Karelin, Învățături despre taina căsătoriei, trad. din limba rusă de Corina-Alexandra Toader, Ed. Sophia, București, 2013, p. 12


Articole Asemănătoare
43

Să-i iubim pre oameni şi să-i îmbrăţişăm precum ni-i aduce Dumnezeu

Când ai gând de judecată, să rogi pre Dumnezeu să ţi-l ia în acel ceas, ca să poţi iubi acea faţă (pre care o judeci) aşa cum o iubeşte El. Atunci Dumnezeu te va ajuta şi o să vezi ale tale scăpătări. Dacă Hristos era vizibil, vei avea judecată? Dacă nu-ţi place de cineva, gândeşte-te că […]

Articole postate de același autor
2676

Activitate extracurriculară cu genericul „Pentru Tine, Doamne”, la Gimnaziul „M. Eminescu” din or. Orhei

Joi, 18 aprilie 2019, în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox, cu binecuvântarea PS Siluan al Orheiului, în incinta I. P. Gimnaziul „M. Eminescu” din or. Orhei, s-a desfășurat activitatea extracurriculară cu genericul: „Pentru Tine, Doamne!”. În cadrul acestei manifestări culturale corul gimnaziului „Divin”, condus de pr. Ierom. Spiridon, prof. de Religie al acestei instituții, în conlucrare […]