Actualitate

Milostenia este primită când o faci cu blândeţe

906

Milostenia este primită când o faci cu blândeţe, nu cu asprime; când o faci cu inimă deschisă, nu bombănind în sinea ta; când nu îţi pare rău că dai, ci te bucuri, căci Dumnezeu iubeşte pe cel care dă cu voie bună (2 Cor. 9, 7). Şi de ce ţi-ar părea rău să ajuţi un om nenorocit? Pentru că se împuţinează banii tăi?

Dacă gândeşti astfel, atunci nu mai fă milostenie deloc! Dacă nu crezi că banii pe care îi dai se înmulţesc în cer, aşa cum am spus mai înainte, nu mai fă niciodată milostenie. Desigur, adesea, Dumnezeu îi răsplăteşte pe pământ pe cei care fac milostenii. Dar tu să nu ceri astfel de răsplată, pentru că împuţinezi comoara ta cerească.

Din Sfântul Ioan Gură de Aur, Problemele vieții, Editura Egumenița, Galați, 2007, p. 288


Articole Asemănătoare
770

Mai mare este omul în genunchi, decât în picioare

Vechii creștini se întreceau în virtuți, în fapte bune, în rugăciunea inimii. Creștinii de azi vor să fie și cu un picior în cer, dar și cu unul bine înfipt pe pământ. Or, Dumnezeu ne dă să alegem: să trăim pe pământ în aspirație pentru cele veșnice și trainice. Creștinul „de duminică” merge grăbit la […]

Articole postate de același autor
44

Rugându-ne, ispitele vor dispărea…

Nu vă temeţi! Tot ce vă vine în minte este o simplă năvală a ispitelor. Inima, cum vedeţi, este total străină oricăror îndoieli. Gândurile care vă dau târcoale nu sunt ale dumneavoastră: nu le luaţi în seamă! Aşa ne sfătuieşte Sfântul Dimitrie al Rostovului. Iată care-i cauza. Aţi auzit cândva vorbe deşarte, ele vă rămân […]