Actualitate

În Duminica a XVIII-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

2214

În Duminica a XVIII-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul mulțimii enoriașilor Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei unde a oficiat, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvîntul de învățătură rostit după slujbă, tîlcuind pericopa evanghelică a zilei, de la Luca V, 1-11, ce relatează episodul pescuirii minunate, Prea Sfințitul Nicodim a adus în atenția credincioșilor roadele ascultării de Cuvîntul lui Dumnezeu în smerenie și pocăință desăvîrșită și încredințarea noastră în pronia divină. „Evanghelia acestei Duminici ne arată cum are Dumnezeu grijă ca nimeni din cei care-I slujesc Lui să nu ducă lipsă nici de cele pământeşti. Dimpotrivă, acolo unde lipseşte ascultarea de El şi binecuvântarea Sa nu poate fi belşug şi mulţumire!”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2740

Târnosirea bisericii „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din s. Bîc, municipiul Chișinău

Luni, 06 noiembrie 2017, în ziua pomenirii Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiți”, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul enoriașilor parohiei cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, din satul Bîc, municipiul Chișinău. Alături de Înalpreasfinția Sa au înălțat rugăciuni Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul Mitropoliei Moldovei și Protopop al […]