Actualitate

În căsătorie, doi fac unul

5956

Relația dintre soț și soție este foarte diferită de perioada romantică a „îndrăgostirii”, care funcționează ca un val uriaș ce ridică barca de pe nisip. În relația soț-soție, fiecare dintre parteneri renunță la ego-ul său. Persoana devine doar o parte dintr-un nou întreg.

Pentru a fi fericiți, ambii trebuie să fie fericiți; dacă unul este nefericit, amândoi sunt la fel. Nici o decizie nu poate fi luată separat. Durerile partenerului cântăresc la fel de mult ca propriile dureri. Orice ai face, celălalt este implicat. Într-un sens real, în căsătorie, doi fac unul.

Din Sophie Koulomzin, Biserica și copiii noștri, traducere de Doina Rogoti, Editura Sophia, București, 2010, p. 121-122


Articole Asemănătoare
790

Câtă rugăciune trebuie să fi făcut sărmana lui mamă!

Rugăciunea părinţilor, dar mai ales a mamei, deoarece se face din inimă şi cu durere, este repede auzită. Atunci când eram în Schitul Ivirului, a venit la mine un tânăr. Era plecat de la părinţi şi umbla prin Halkidiki. Aici s-a lipit de un grup de închinători care veneau în Sfântul Munte şi astfel a venit şi el […]

Articole postate de același autor
166

Ce spune unul dintre cei mai titraţi arbitri români despre trăirea ortodoxă?

Într-un interviu acordat pentru GSP.ro, unul dintre cei mai titraţi arbitri români, Alexandru Tudor, a atins pe lângă subiecte sportive şi unele aspecte care au legătură cu trăirea ortodoxă. Sincer şi natural, Alexandru Tudor nu s-a sfiit să vorbească despre credinţa ortodoxă, despre post, sau despre alte subiecte duhovniceşti. Dumnezeu nu te lasă niciodată În interviu, Alexandru […]