Actualitate

Doar în iad toți intră singuri…

11035

Știți, am auzit cândva vorba aceasta: în iad toți intră singuri, pe când în Rai – neapărat în pereche. Pare o vorbă de duh, dar este ceva foarte nimerit în ea. Raiul vine pe pământ atunci când nu mai ești în tine însuți, când nu mai ești întors spre tine însuți, când nu mai e în tine egoism – iar asta are loc doar în căsătorie. Sau în monahism. Probabil că o a treia cale nu există.

Dragostea adevărată, Taina Dragostei înainte și după căsătorie; Editura Sophia; București, pag. 88


Articole postate de același autor
2326

Praznicul Adormirii Maicii Domnului la Mănăstirea Zăbriceni

În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, luni, 28 august, 2017, obștea monahală și închinătorii Mănăstirii „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, oficiind Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. La serviciul divin Prea Sfinția Sa a fost înconjurat de un sobor de preoți […]