Când oamenii nu se roagă dimineața, ei de parcă ar spune: "Doamne, astăzi mă voi descurca și fără Tine". Cei care nu se roagă seara, sunt asemenea celor nouă nerecunoscători vindecați de lepră de către Hristos.
Arhimandritul Eleazar (Ivanov)

Când oamenii nu se roagă dimineața, ei de parcă ar spune: "Doamne, astăzi mă voi descurca și fără Tine". Cei care nu se roagă seara, sunt asemenea celor nouă nerecunoscători vindecați de lepră de către Hristos.
Arhimandritul Eleazar (Ivanov)

1. Inima este cămara întâlnirii cu Dumnezeu. 2. Toată fapta cea bună trebuie să o însoţim cu rugăciune, cum arată marele, dumnezeiescul apostol Pavel în epistola sa cea către tesaloniceni, unde zice: „Neîncetat vă rugaţi!” (I Tesaloniceni 5, 17). 3. Toţi sfinţii români au fost de mare folos pe vremea lor, în îmbărbătarea poporului, în […]

Principalul lucru necesar în Ortodoxie e schimbarea inimii, dar nu a aspectului exterior și a stilului de viață. Învățăm foarte repede că trebuie să postim, să purtăm fuste lungi sau barbă, să citim acatiste și să avem o pravilă de rugăciune … Dar inima ne rămâne aceeași. Știți, există un proverb minunat – dacă în […]